Mercedes G Klasa

Mercedes Klasy G to kultowy samochód niemieckiej marki, który ewoluował od auta użytkowego do luksusowej terenówki. Nazwa modelu pochodzi od niemieckiego słowa Gelandwagen, co znaczy po prostu samochód terenowy. Mercedes G w udany sposób łączy zdolności terenowe z komfortem, prestiżem i wysoką jakością wykonania.
Mercedes G Klasa - najważniejsze informacje
Luksusowy Mercedes klasy G o charakterystycznej kanciastej konstrukcji nadwozia jest rozpoznawalny niemal na całym świecie /materiały prasowe

Mercedes G Klasa - najważniejsze informacje

Mercedes Klasy G to kultowy samochód niemieckiej marki, który ewoluował od auta użytkowego do luksusowej terenówki. Nazwa modelu pochodzi od niemieckiego słowa Gelandwagen, co znaczy po prostu samochód terenowy. Mercedes G w udany sposób łączy zdolności terenowe z komfortem, prestiżem i wysoką jakością wykonania.

Historia Mercedesa G Klasy

Mercedes G powstał jako samochód terenowy przeznaczony dla wojska i policji. Model cieszył się dużym uznaniem za trwałość i zdolność do jazdy poza utwardzonymi szlakami. Także na asfaltowych drogach prowadził się pewnie, co na przełomie lat 70. i 80. XX w. było rzadko spotykane.

W kolejnych generacjach producent poszedł bardziej w stronę luksusu, choć auta nadal dobrze radziły sobie w terenie. Obecnie w produkcji jest trzecia odsłona modelu, która konkuruje z Range Roverem i Toyotą Landcruiser.

Mercedes G Klasa – generacje

Pierwsza generacja Mercedesa G (W460) została zaprezentowana w 1979 roku. Pojazd skonstruowano na sztywnej ramie, a jego największym odbiorcą były siły zbrojne. Do konstrukcji zawieszenia zamiast stosowanych często resorów niemiecka marka użyła sprężyn śrubowych i amortyzatorów. Do przeniesienia napędu zastosowano reduktor skrzyni biegów i mechanizmy różnicowe z możliwością manualnego blokowania mostów.

W drugiej odsłonie modelu (W463) przedstawiono jego znacznie zmodernizowaną poprzednią wersję. Zamiast dołączanego napędu na przód nowszy model zyskał stały napęd na cztery koła. W ofercie pozostała wersja przeznaczona dla służb mundurowych, ale producent bardziej skupił się na rozwoju wersji luksusowych z komfortowym wyposażeniem takim jak skórzana tapicerka i systemy bezpieczeństwa. Nie zabrakło najmocniejszych silników z palety niemieckiej marki.

W 2018 roku, po niemal 30 latach produkcji Mercedesa G w niezmienionej formie, zaprezentowano nowy model, zbudowany od podstaw (W464). Najnowsza odsłona to luksusowy samochód terenowy ze znacznie większym nadwoziem i przestronniejszym wnętrzem. Pojazd nadal jest produkowany na ramie poprzednika i wykorzystuje mechaniczne napędy z blokadami dyferencjałów.

Mercedes G Klasa – dane techniczne

Mercedes G był oferowany z krótkim i długim rozstawem osi. Występowały wersje trzydrzwiowe i pięciodrzwiowe. Przez pewien czas produkowano też model o nadwoziu cabrio. Wszystkie egzemplarze sprzedawano z napędem na cztery koła.

Starsze pojazdy korzystały głównie z cztero- i pięciocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych. W późniejszych latach do gamy jednostek napędowych dołączyły silniki V6 i V8.

Klienci najczęściej wybierali sześciocylindrowego diesla o mocy od 183 do 333 KM lub benzynową widlastą „ósemkę” o mocy od 420 do 585 KM w wersjach spod znaku AMG. Najmocniejszą jednostką w historii modelu był silnik V12 o mocy 612 KM sprzedawany pod nazwą G65 AMG.

Mercedes G – opinie kierowców

Mercedes G to synonim prestiżu i bardzo dobrych zdolności terenowych. Luksusowy model o charakterystycznej kanciastej konstrukcji nadwozia jest rozpoznawalny niemal na całym świecie. W 2007 roku Mercedes planował zakończenie produkcji tego modelu, co spotkało się z silnym sprzeciwem klientów. Dzięki temu Mercedes G jest dostępny dziś.

Model G jest bardzo drogi w zakupie. Nawet starsze egzemplarze mało tracą na wartości, a dobrze utrzymane wręcz stają się coraz droższe.

Słaba aerodynamika modelu odbija się na wysokim spalaniu paliwa oraz na podwyższonym poziomie hałasu w kabinie pasażerskiej. Samochody sprzed 2018 roku zapewniają ograniczoną stabilność podczas jazdy z wyższymi prędkościami. 

Mercedes G Klasa - Wiadomości

 • Mercedes EQG otrzyma zupełnie nowy, bardzo wydajny rodzaj baterii

  Mercedes EQG otrzyma zupełnie nowy, bardzo wydajny rodzaj baterii

  Środa, 18 maja 2022 (16:44)
  Chociaż współczesne auta elektryczne mają już niezłe zasięgi oraz potrafią szybko się ładować, przed elektromobilnością nadal jest daleka droga. Dużym krokiem naprzód mogą być baterie,...
 • Brabus stworzył niezwykły pojazd na bazie Mercedesa klasy G

  Brabus stworzył niezwykły pojazd na bazie Mercedesa klasy G

  Poniedziałek, 9 maja 2022 (12:51)
  Niemiecka firma tuningowa znana ze współpracy z Mercedesem, postanowiła stworzyć wyjątkową wersję pojazdu terenowego. Buggy, który bazuje na słynnej klasy G, dysponuje podwójnie...
 • Mercedes-AMG G 63 Edition 55 - specjalna wersja na 55-lecie

  Mercedes-AMG G 63 Edition 55 - specjalna wersja na 55-lecie

  Niedziela, 27 marca 2022 (13:16)
  Marka AMG ma już 55 lat i dla uczczenia tego jubileuszu przygotowała specjalną wersję swojego najbardziej niezwykłego (czytaj: "wspaniale absurdalnego") modelu - G 63.
 • Reklama

 • Duża akcja serwisowa Mercedesa! W Polsce dotyczy 9821 pojazdów

  Duża akcja serwisowa Mercedesa! W Polsce dotyczy 9821 pojazdów

  Poniedziałek, 21 lutego 2022 (09:46)
  Mercedes-Benz Polska ogłosiło akcję naprawczą dotyczącą m.in. klasy C, GLE, GLS czy klasy G. Na polskim rynku kampanią przywoławczą objętych zostało 9821 samochodów a powodem jest ryzyko...
 • ​Czerwona pigułka z Matrixa zawiera... klasę G

  ​Czerwona pigułka z Matrixa zawiera... klasę G

  Wtorek, 21 grudnia 2021 (15:24)
  Neo, z kultowej serii filmów Matrix, odzyskanie pełnej świadomości zawdzięcza najwidoczniej... Mercedesowi klasy G. Tak wynika z artystycznej instalacji, która stanęła w San Francisco...
 • Mercedes EQG - koncepcyjna "gelenda" na prąd

  Mercedes EQG - koncepcyjna "gelenda" na prąd

  Poniedziałek, 6 września 2021 (08:46)
  Mercedes zaprezentował właśnie koncepcyjny model o nazwie EQG. Samochód jest " zbliżonym do wersji produkcyjnej" studium całkowicie elektrycznego wariantu legendarnej terenówki.
 • Reklama

 • Mercedes G 350 d Professional - dla twardzieli

  Mercedes G 350 d Professional - dla twardzieli

  Środa, 1 czerwca 2016 (12:31)
  W ostatnich latach Mercedes Gelandewagen coraz częściej wcielał się w rolę szosowej „bulwarówki”. Mimo surowego wyglądu samochód zyskał szereg rozwiązań poprawiających komfort jazdy na...
 • Mercedes G500 4x4 od Brabusa

  Mercedes G500 4x4 od Brabusa

  Poniedziałek, 14 września 2015 (16:39)
  Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie prezentują się nie tylko najwięksi światowi producenci, ale też szereg firm specjalizujących się w przeróbkach aut. Jedną z nich jest Brabus,...