Mercedes A Klasa

Najmniejszy model z oferty Mercedesa zadebiutował jako kompaktowy minivan i był pierwszym w historii przednionapędowym samochodem spod znaku trójramiennej gwiazdy. Z czasem ten model stał się pełnoprawnym kompaktem klasy premium, który jest dostępny także w sportowej wersji AMG.
Mercedes A Klasa - najważniejsze informacje
W 2012 roku zaprezentowano zupełnie nowe wydanie Mercedesa A Klasy. Był to kompakt, do którego w 2018 roku dołączył sedan. /materiały prasowe

Mercedes A Klasa - najważniejsze informacje

Najmniejszy model z oferty Mercedesa zadebiutował jako kompaktowy minivan i był pierwszym w historii przednionapędowym samochodem spod znaku trójramiennej gwiazdy. Z czasem ten model stał się pełnoprawnym kompaktem klasy premium, który jest dostępny także w sportowej wersji AMG.

Historia Mercedesa A klasy

Mercedes A Klasy pierwszej generacji zadebiutował w 1997 roku. Kompaktowy minivan zbudowany na podwójnej podłodze był bardzo nowoczesną konstrukcją. Niedługo po premierze nowy model poddano tzw. testowi łosia, podczas którego samochód przewrócił się na bok. 

Mercedes A Klasy wymagał modyfikacji zawieszenia oraz seryjnego systemu ESP, co było niespotykane w niewielkich autach z tamtych lat.

Dopiero trzecia generacja Mercedesa A o zmodernizowanym nadwoziu stała się przedstawicielem klasy niższej średniej. Obecnie w sprzedaży jest czwarta odsłona Klasy A, która konkuruje z BMW 1, Audi A3, Volvo V40 i Lexusem CT.

Mercedes A – generacje

Pierwsza generacja (W168) po wprowadzonych na początku 1998 roku modyfikacjach wróciła do sprzedaży. Wysokie nadwozie kryło pojemne wnętrze i stosunkowo duży bagażnik. W 2001 roku weszła na rynek Long z przedłużonym o ok. 18 cm rozstawem osi.

Kolejna odsłona Klasy A (W169) miała premierę w 2004 roku. Auto miało spore nadwozie o rozstawie osi zbliżonym do przedłużanej wersji poprzednika. Przybyło miejsca wewnątrz i poprawiono jakość wykończenia. Mercedes A był oferowany równolegle z Klasą B, która również była kompaktowym minivanem, lecz o nieco bardziej prestiżowym zacięciu.

W 2012 roku zaprezentowano zupełnie nowe wydanie Mercedesa A Klasy (W176). Zamiast minivana pokazano kompakt z nowoczesnym i wyrazistym designem nadwozia. Zrezygnowano z podwójnej podłogi. Mercedes A Klasy po raz pierwszy był dostępny w wersji AMG, o mocy ponad 380 KM i napędem na cztery koła 4MATIC.

Najnowsza odsłona (W177) zawitała do salonów w 2018 roku. Po raz pierwszy Mercedes A Klasy jest dostępny także w wersji sedan. Wszystkie egzemplarze wyposażono w wyświetlacze LED zamiast klasycznych zegarów tablicy rozdzielczej.

Mercedes A – dane techniczne

Wszystkie silniki oferowane w modelu A mają cztery cylindry w układzie rzędowym. W starszych generacjach montowano wolnossące silniki o pojemności od 1,4 do 2,1 l i mocy od 82 do 140 KM. 

Najmniejsza turbodoładowana jednostka benzynowa o pojemności 1,3 litra jest stosowana w najnowszej generacji i osiąga moc 109–163 KM. Większą, o pojemności 1,6 litra, wykorzystywano od 2012 do 2018 roku. Jej moc wynosiła od 109 do 156 KM. Dwulitrowy turbodoładowany silnik osiąga od 184 do 421 KM w najmocniejszej wersji 45 AMG s.

Zwolennicy diesli także mają duży wybór. Starsze generacje korzystał z turbodoładowanych jednostek 1,7 oraz 2,0 litra. Od 2012 roku do gamy turbodiesli dołączyły silniki o pojemności 1,5, 1,8 oraz 2,2 litra. Ich moc wynosiła od 109 do 177 KM. Najnowsza generacja oferuje dwa warianty pojemności: 1,5 l oraz dwulitrowy o różnych wariantach mocy od 116 do 190 KM.

Modele z wszystkich generacji produkowano z manualnymi lub automatycznymi skrzyniami biegów. Od 2012 roku Mercedes A był oferowany z opcjonalnym napędem na cztery koła 4matic, który – podobnie jak automatyczne przekładnie – należał do standardowego wyposażenia wersji AMG.

Mercedes A – opinie kierowców

Starsze generacje to praktyczne minivany o pojemnym wnętrzu, ale brakuje im prestiżu typowego dla Mercedesa. Głęboko umieszczony silnik utrudnia czynności serwisowe. Najstarsze auta borykają się z korozją.

Od 2012 r. na rynku obecny jest stylowy kompakt. Jest to bardzo udane auto, ale niektóre elementy wnętrza mają niską jakość i ulegają nadmiernemu zużyciu.

Mercedes A Klasa - Wiadomości