Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee to najsłynniejszy osobowy samochód terenowy wyprodukowany przez amerykańskiego producenta. Obecnie Grand Cherokee to model luksusowego SUV-a, który także świetnie radzi sobie w terenie.
Jeep Grand Cherokee - najważniejsze informacje
Jeep Grand Cherokee to kultowy SUV i terenówka. /materiały prasowe

Jeep Grand Cherokee - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1992

Jeep Grand Cherokee to najsłynniejszy osobowy samochód terenowy wyprodukowany przez amerykańskiego producenta. Obecnie Grand Cherokee to model luksusowego SUV-a, który także świetnie radzi sobie w terenie.

Historia Jeepa Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee pierwszy raz zadebiutował na rynku w 1992 roku podczas NAIAS, czyli największego pokazu samochodowego w Ameryce Północnej. 

Grand Cherokee okazał się najlepszym autem, wśród wszystkich SUV-ów oraz terenówek prawie na całym świecie. 

Po trzydziestu latach od debiutu pierwszego modelu, Grand Cherokee doczekał się pięciu generacji, z których każda kolejna stawała się coraz lepsza oraz bardziej nowoczesna i luksusowa.

Jeep Grand Cherokee – generacje Grand Cherokee

Pierwsza generacja Jeepa Grand Cherokee produkowana była od 1992 do 1998 roku. Początkowo w Cherokee zastosowano tylko silniki benzynowe 4.0 l., które później zostały rozszerzone do 5.2 i 5.9 l. Natomiast w 1995 roku do oferty dołączył silnik Diesla o pojemności 2.5 TD. Pierwsza generacja charakteryzowała się kanciastym nadwoziem.

Druga generacja Jeepa Grand Cherokee produkowana była od 1998 do 2005 roku. Ta generacja została zbudowana na nowej platformie, która w niczym nie przypominała poprzedniej, ponieważ nadwozie było bardziej zaokrąglone ze zmodyfikowanymi lampami i reflektorami. Ponadto wnętrze zrobiono w bardziej luksusowym wydaniu z elementami imitującymi drewno. 

W 2001 roku Cherokee II przeszedł modernizację wizualną nadwozia. Zmieniono również jednostki silnikowe, które dostępne były w wersji benzynowej 4.0 i 4.7 l. oraz dodano kolejny silnik Diesla 3.1 l. o mocy 140 KM.

Trzecia generacja Jeepa Grand Cherokee produkowana była od 2004 do 2010 roku. Producent zmodernizował platformę, uzyskując w ten sposób bardziej masywne i obszerniejsze nadwozie. Rozbudowano również kokpit, który opcjonalnie został wyposażony w system multimedialny. Trzecia generacja zyskała kilka nowych jednostek silnikowych takich jak: 3.7, 4.7, 5.7 i 6.1 l. oraz diesel 3.0 CRD. 

Czwarta generacja Jeepa Grand Cherokee produkowana była od 2010 do 2021 roku. Zmodernizowano tu płytę podłogową poprzednika, uzyskując jeszcze bardziej zaokrąglony kształt nadwozia i bardziej masywny przód. W 2020 roku czwarta generacja została wycofana z polskiego rynku. Od 2013 do 2017 roku Grand Cherokee IV zdobył wiele prestiżowych nagród. Zdaniem wielu osób, była to najlepsza odsłona serii.

Piąta generacja Jeepa Grand Cherokee produkowana jest od 2021 roku i podobna jest do większej linii modelowej Wagoneer/Grand. Podstawowy silnik to układ benzynowy o pojemności 3.6 l. Można też kupić silnik o pojemności wynoszącej aż 5.7 l. Dodatkowo pierwszy raz w historii tego modelu, pojawił się napęd hybrydowy plug-in.

Jeep Grand Cherokee – dane techniczne 

 • Jeep Grand Cherokee I – poj. silnika 4.0-5.9 l. o mocy 115-220 KM; napęd AWD lub RWD; 4B automatyczna, 5B manualna skrzynia biegów.
 • Jeep Grand Cherokee II – poj. silnika 2.7-4.7 l. o mocy 198-430 KM; napęd AWD lub RWD; 4B i 5B automatyczna skrzynia biegów.
 • Jeep Grand Cherokee III – poj. silnika 3.0-6.1 l. o mocy 198-430 KM; napęd AWD; 5B automatyczna skrzynia biegów.
 • Jeep Grand Cherokee IV – poj. silnika 3.0-6.4 l. o mocy 140-710 KM: napęd AWD; 5B, 6B lub 8B automatyczna skrzynia biegów.
 • Jeep Grand Cherokee V – poj. silnika 2.0-5.7 l. o mocy 272-468 KM napęd przedni i AWD; 8B automatyczna skrzynia biegów.

Jeep Grand Cherokee – opinie kierowców 

To kultowe auto, które bardzo szybko zdobyło wielką popularność pośród wielu kierowców i tak jest do dziś. Ceniona jest zwłaszcza jego uniwersalność oraz właściwości jezdne.

Jeep Grand Cherokee - Wiadomości

 • Jeep Grand Cherokee jeszcze nigdy nie był tak dobry, ale mam poważne „ale”

  Jeep Grand Cherokee jeszcze nigdy nie był tak dobry, ale mam poważne „ale”

  Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (22:17)
  Flagowy (w Europie) model Jeepa powrócił w nowej odsłonie i jak nigdy ma predyspozycje, żeby zamieszać trochę na rynku luksusowych SUVów. Pytanie tylko, czy nie przeszkodzi w tym...
 • Jeep zaprezentował nowe edycje swoich zelektryfikowanych modeli

  Jeep zaprezentował nowe edycje swoich zelektryfikowanych modeli

  Poniedziałek, 19 września 2022 (10:08)
  Podczas targów Detroit Auto Show 2022, marka Jeep zaprezentowała nowe edycje swoich dwóch hybrydowych modeli. Wśród nich znalazł się rocznicowy wariant Jeepa Grand Cherokee, który właśnie...
 • Kierowcy mogą pozywać FCA. Chodzi o potencjalnie groźną usterkę

  Kierowcy mogą pozywać FCA. Chodzi o potencjalnie groźną usterkę

  Wtorek, 12 kwietnia 2022 (11:29)
  Pozew jaki właściciele modeli Jeepa, Dodge'a oraz Chryslera złożyli przeciwko koncernowi FCA (obecnie część Stellantis), został właśnie zaopiniowany przez sędziego federalnego. Dał on...
 • Reklama
 • Ta część zabiła wielu Amerykanów. Nie uwierzysz dlaczego!

  Ta część zabiła wielu Amerykanów. Nie uwierzysz dlaczego!

  Środa, 29 czerwca 2016 (09:22)
  Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Transportu NHTSA zakończyła właśnie dochodzenie w sprawie wybieraków skrzyni biegów zastosowanych m.in. w Jeepie Grand Cherokee.
 • Jeep Grand Cherokee. Gama i wyposażenie

  Jeep Grand Cherokee. Gama i wyposażenie

  Czwartek, 31 marca 2016 (15:40)
  ​Jednym ze sposobów producentów samochodów na zadowolenie klientów jest tzw. personalizacja. W skrócie chodzi o to, by osoba kupująca mogła tak skonfigurować samochód, by spełniał...
 • Jeep Grand Cherokee SRT - amerykański mocarz

  Jeep Grand Cherokee SRT - amerykański mocarz

  Czwartek, 31 marca 2016 (14:14)
  Sportowy SUV - brzmi to jak oksymoron, ale kilku producentów ma w swojej ofercie tego typu modele. Wśród nich jest marka będąca synonimem auta terenowego - Jeep.
 • Reklama
 • Jeep Grand Cherokee - offroader w skórze SUVa

  Jeep Grand Cherokee - offroader w skórze SUVa

  Czwartek, 31 marca 2016 (14:13)
  Trwająca od kilku lat moda na samochody przypominające auta terenowe sprawiła, że na rynku pełno jest pojazdów o "bojowym" wyglądzie i bardzo nikłej przydatności poza utwardzonymi...
 • Jeep Grand Cherokee jako pojazd rodzinny

  Jeep Grand Cherokee jako pojazd rodzinny

  Czwartek, 31 marca 2016 (13:58)
  ​Motoryzacyjna moda nieustannie ewoluuje. Kilkanaście lat temu na rynku niepodzielnie rządziły kompakty i samochody segmentu B. Potem nieoczekiwanie rozpoczęła się boom na SUV-y, który...

Jeep Grand Cherokee - Zdjęcia