Alfa Romeo Giulia

Wtorek, 20 grudnia 2022 (16:53) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (15:13)
Alfa Romeo Giulia to sportowy samochód klasy średniej, produkowany przez włoskiego producenta. Pojazd ma znakomity wygląd, gustowne wnętrze oraz bardzo dobre osiągi. Pomimo tych znakomitych warunków, Giulia nie znalazła uznania wśród polskich kierowców. 
Alfa Romeo Giulia - najważniejsze informacje
Alfa Romeo Giulia /materiały prasowe

Alfa Romeo Giulia - najważniejsze informacje

Historia Alfy Romeo Giulii

Alfa Romeo Giulia zadebiutowało na rynku w 1962 roku jako następca modelu Giulietta i na przestrzeni lat był jednym z najpopularniejszych modeli tej marki. W porównaniu do swojego poprzednika, w Giulii znacząco zmieniono design. 

Giulia jak na tamte czasy wyróżniała się wysoką prędkością maksymalną, która osiągała poziom nawet do 190 km/h. Niestety 1978 roku produkcja została zakończona, a jej następcą został ponownie model o nazwie Giulietta. 

W 2016 roku włoski producent postanowił powrócić do życia nazwę Giulia i tak w 105. rocznicę powstania marki Alfa Romeo zaprezentowano prototyp tego modelu, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Alfa Romeo Giulia – generacje Giulii

Alfa Romeo Giulia na przestrzeni lat doczekała się dwóch generacji, z których każda przynosiła swoje własne unikalne cechy i elementy designerskie. 

Pierwsza generacja Giulii z 1962 roku charakteryzowała się klasycznym wyglądem z czterodrzwiowym nadwoziem typu sedan. Wyposażona została w silnik 1,6 l, z napędem na tylną oś. Z biegiem lat Giulia ewoluowała, obejmując wersje coupé i sportowe, a także bardziej nowoczesne projekty. 

Nowa generacja Giulii to Quadrifoglio (2016 rok) wyposażony jest w silnik V6 o pojemności 2,9 l opracowany przez Ferrari, który generuje 510 KM.

QV jest również wyposażony w manualną 6-biegową lub 8-biegową automatyczną skrzynię biegów, ulepszenia zawieszenia i hamulce Brembo, co czyni go jednym z najmocniejszych samochodów na rynku. Od tego czasu wygląd zewnętrzny Giulii praktycznie pozostał taki sam, a więcej uwagi poświęcono na usprawnienie systemu sterowania.

Alfa Romeo Giulia – dane techniczne 

Alfa Romeo Giulia I (1962-1978): 
  • benzyna: poj. 1.3 i 1.6 l; moc 61-75 KM; napęd na tylną oś; skrzynie biegów manualne 5b. 
  • diesel: poj. 1.8 l; moc 52 KM; napęd na tylną oś; skrzynia biegów manualna 5b.
Alfa Romeo Gulia II (2016-): 
  • benzyna: poj. 2.0 i 2.9 l; moc 200-510 KM, napęd na tylną oś lub 4x4; skrzynia biegów - 6b lub 8b automatyczna.
  • diesel: poj. 2.2 l; moc 150-210 KM, napęd 4x4, 8b automatyczna skrzynia biegów.

Alfa Romeo Giulia – opinie kierowców 

Giulia to auto z dobrymi osiągami i z rasowym wyglądem, jednak w Polsce nie znalazł się w czołówce chętnie kupowanych samochodów. Być może winić za to należy zdarzające się czasem usterki układu elektrycznego.

Alfa Romeo Giulia - Wiadomości

Alfa Romeo Giulia - Zdjęcia

Alfa Romeo Giulia - Wideo