Uwaga na motocyklowe karetki. Będzie ich więcej na drogach
Po 23 latach w końcu będą legalne. Mowa o motocyklowych karetkach, które zostały uwzględnione w niedawno uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wśród wielu zmian jedną z ważniejszych było wprowadzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego – jednostek motocyklowych.

- Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wprowadza motoambulansy jako oficjalną część systemu ratownictwa.
- Motocyklowe karetki mogą działać od 1 maja do 30 września, maksymalnie przez 12 godzin na dobę.
- Motoambulansy najlepiej sprawdzają się w zatłoczonych miastach oraz na drogach szybkiego ruchu.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Po 23 latach motoambulanse będą legalnie nieść pomoc poszkodowanym
Chociaż na polskich drogach można było spotkać motoambulanse, tylko w nielicznych przypadkach były one włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Największym problemem okazała się sama definicja ambulansu, która dyskwalifikowała jednoślady jako pełnoprawne pojazdy ratownicze. Pomimo tego, że były wyposażone w sprzęt do ratowania zdrowia i życia, nie mogły przewozić poszkodowanych. Ten jeden zapis skutecznie sprawiał, że przez ostatnie 23 lata nie były włączone do centrali PRM.
Do czerwca 2022 roku motoambulanse funkcjonowały jedynie jako wsparcie dla zespołów ratownictwa medycznego. Oznaczało to, że oprócz ratownika na motocyklu, na miejsce zdarzenia musiał również wyjechać zespół w tradycyjnej karetce pogotowia.
Nowelizacja rozwiązała problem motocyklowych karetek
Najnowsza nowelizacja ustawy wprowadza istotne zmiany w systemie ratownictwa medycznego, definicji pierwszej pomocy oraz wsparciu dla medyków. Na jej mocy powstaną również jednostki motocyklowe, które zostaną oficjalnie włączone do systemu PRM. Dotychczas sytuacja karetek na dwóch kołach była niejasna - często ich zakup finansowano ze środków budżetu obywatelskiego, jednak w praktyce nie mogły one funkcjonować jako samodzielne pojazdy ratownicze.
Wprowadzone zmiany ujednolicają zarówno zasady działania, jak i finansowania motoambulasów. Motocyklowe karetki będą kontraktowane przez wojewódzkie oddziały NFZ i będą pełnić służbę od 1 maja do 30 września, maksymalnie przez 12 godzin na dobę.
Motocyklowe karetki znacznie szybciej dojeżdżają na miejsce zdarzenia
Zmiany ocenił w rozmowie z PAP doświadczony ratownik medyczny z Gdańska, Dariusz Gronowski, który w 2002 r. był jednym z inicjatorów zakupu i stworzenia pierwszego w Polsce motoambulansu.
Ta nowelizacja jest bardzo potrzebna, a zmiany w tym zakresie powinny być wprowadzone już dawno temu. Zdarzyło mi się, że dojechałem na miejsce wypadku o 10 minut szybciej niż koledzy w karetce, a jechaliśmy z tej samej bazy
Ratownik medyczny zauważa, że motocyklowe karetki najlepiej sprawdzają się w dużych, zatłoczonych miastach i na drogach szybkiego ruchu. Jego zdaniem w wielu sytuacjach ratownicy na motocyklach są w stanie udzielić poszkodowanemu wystarczającej pomocy. "Dzięki temu klasyczne zespoły ratownictwa medycznego mogłyby zostać zadysponowane do innych zdarzeń" - dodaje.

Motoambulansy są dobrze wyposażone. Jest tylko jeden problem
Motocyklowe karetki są wyposażone równie dobrze jak te oparte na podwoziu samochodu dostawczego. W kufrach bez problemu mieszczą się m.in. automatyczny defibrylator, respirator, urządzenia do pomiaru ciśnienia i saturacji, zestaw do intubacji oraz niezbędne leki. "Działamy jak klasyczna karetka - intubujemy pacjenta, podłączamy respirator, posiadamy też zestaw wkłuć doszpikowych" - zaznacza Gronowski.
Paradoksalnie, jednym z większych wyzwań okazuje się przenośna drukarka. Choć może to brzmieć nieco absurdalnie, ratownicy i lekarze mają obowiązek wydrukować Kartę Medycznych Czynności Ratunkowych. Dokument ten musi być przekazany poszkodowanemu lub jego przedstawicielowi ustawowemu, a w przypadku hospitalizacji podmiotowi leczniczemu.
Na polskich drogach przybędzie motoambulansów
W projekcie zapisano, że na każde 400 tys. mieszkańców powinna przypadać maksymalnie jedna jednostka motocyklowa. Gronowski wyjaśnia, że na dzień 1 lipca 2024 r. w regionie Gdańska funkcjonuje łącznie 112 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 5 motocykli ratunkowych, które działają jako wsparcie. Zwiększają obsadę ZRM o dodatkową osobę uprawnioną do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, poruszającą się jednośladem. Liczba motocyklowych karetek będzie zatem systematycznie rosła.
Pierwsze jednostki motocyklowe mają rozpocząć działalność 1 lipca 2025 r. Ich finansowanie będzie odbywać się analogicznie do pozostałych naziemnych zespołów ratownictwa medycznego.