Jak przygotować się do jazdy autostradą?
Jeszcze kilkanaście lat temu polscy kierowcy zachwycali się drogami szybkiego ruchu u zachodnich sąsiadów. Na szczęście z upływem czasu i w kraju powstaje coraz więcej odcinków drogowych, pozwalających na szybką i komfortową jazdę. Można bowiem zaobserwować dynamiczny wzrost budowy autostrad oraz dróg ekspresowych. Reorganizacja dróg krajowych i autostrad przyczyniła się do zwiększenia wygody podróżowania, ale i wpłynęła na poprawę warunków dostaw w przypadku firm logistycznych. Autostrady dają bowiem użytkownikom znacznie większe możliwości prędkościowe aniżeli rzeczywistość, z którą mierzą się na co dzień na drogach publicznych. Jak przygotować się do jazdy na odcinkach autostrad? Których zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym?
Dla nowych użytkowników autostrady poruszanie się drogami szybkiego ruchu, często jest niemałym wyzwaniem. Prędkość, brak możliwości zjazdu w dowolnej chwili, a także fakt ograniczonej dostępności usług, sprawiają że właściciele samochodów osobowych w wielu przypadkach czują strach i niepewność. Dlatego też, dbając o własny komfort podróży, warto z wyprzedzeniem zaplanować trasę i z większą swobodą dołączyć do ruchu pojazdów samochodowych, poruszających się po odcinkach autostrad. W pierwszej kolejności dobrze jest zweryfikować stan techniczny pojazdu. Owszem na drogach szybkiego ruchu znajdują się urządzenia obsługi podróżnych, jednak należy je traktować jako awaryjne, a w związku z tym zadbać o to, aby pojazd był sprawny. Dobrze jest także uzupełnić płyny eksploatacyjne, a w tym płyn do spryskiwaczy, chłodniczy czy olej silnikowy. Poza tym decydując się na autostradę, choć oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi oraz kierunkowymi, chcąc płynnie dołączyć do zespołów pojazdów poruszających się drogami szybkiego ruchu, warto zaplanować szczegóły trasy.
Podróżowanie autostradą tylko teoretycznie wydaje się być łatwiejsze aniżeli drogą publiczną. Ta, niejednokrotnie posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania i ograniczenia prędkości wynikające z obecności m.in. środków komunikacji miejskiej, nie cieszy się uznaniem użytkowników samochodów osobowych szczególnie w godzinach szczytu. Należy jednak pamiętać, że pojazdy samochodowe poruszające się drogami szybkiego ruchu, podobnie jak auta, podróżujące w miastach, również muszą trzymać się pewnych zasad. O których należy pamiętać, wjeżdżając na odcinek autostrady?
Autostrada to droga szybkiego ruchu. Nie oznacza to jednak, że na trasie nie obowiązują ograniczenia prędkości. W większości miejsc, kierowcy maksymalnie mogą rozwinąć prędkość wynoszącą 140 km/h. Nie ma oczywiście obowiązku poruszania się w takim tempie. Szacuje się, że optymalna prędkość na autostradzie wynosi ok 90 km/h. Przy tak wysokich prędkościach trudno mówić o nagłym zatrzymaniu pojazdu. Dlatego też, planując ograniczenie prędkości, zmianę pasa lub stop auta, należy zadbać o jej systematyczne zmniejszanie.
Tzw. 'jazda na zderzaku' jest jedną z częstych przyczyn kolizji i wypadków. Pojazd poruszający się za innym autem bez zachowania bezpiecznej odległości, jest narażony na zderzenie z autem przed nim. Gwałtowne hamowanie, uniemożliwi mu szybką reakcję. Na drogach szybkiego ruchu, należy utrzymywać taką odległość, która pozwoli na czas zmniejszyć prędkość. Bezpieczny odstęp definiuje się jako nie mniejszy niż połowa prędkości, z którą porusza się kierujący.
W Polsce obowiązuje jazda prawym pasem. Lewe pasma przeznaczone wyłącznie do wyprzedzania, nie powinny być zajmowane, gdy nie jest to konieczne. Należy w tym miejscu także wspomnieć o niebezpieczeństwie wynikającym z długotrwałej jazdy lewym pasem i traktowaniem prawego jako szlaku do wyprzedzania. Poza tym, kluczowy aspekt stanowi całkowity zakaz cofania i zawracania pojazdów na autostradzie. Chcąc zmienić kierunek podróży, konieczny jest dojazd do odpowiedniego punktu zjazdu.
Sieć autostrad w Polsce z roku na rok się poszerza. Drogi szybkiego ruchu nie tylko przyspieszają czas podróży, ale i znacząco podnoszą jej komfort. Dlatego też, planując wyjazd, warto z nich korzystać, pamiętając jednocześnie o prawidłowym przygotowaniu i zasadach bezpiecznej jazdy.