W Jaworze powstanie fabryka silników Mercedesa!
Zakończono negocjacje dotyczące fabryki koncernu Mercedes-Benz w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformowała premier Szydło. Inwestycja, której szacowany koszt to 500 mln euro, powstanie na obszarach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
O sukcesie negocjacji poinformowano na specjalnej konferencji prasowej, w której udział wzięli: członek zarządu Mercedes Cars Markus Schafer, premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki.
Zakład będzie działał w ramach nowo powstałego przedsiębiorstwa o nazwie Mercedes-Benz Manufacturing Poland (MBMP). Jego prezesem będzie Andreas Schenkel.- Nowa inwestycja w Polsce to odzwierciedlenie tendencji lokowania produkcji silników w różnych krajach. Takie postępowanie zwiększa elastyczność i efektywność działania - powiedział Schafer.
Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG ogłosił, że zamierza zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Polsce i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwszy w naszym kraju zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars ma być zlokalizowany w Jaworze, na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar będący częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów. Wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy równowartości w złotych kwoty 18,75 mln euro.
Zgodnie z planami budowa ruszy w przyszłym roku, a zakończy się w 2019 r. W 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Bezpośrednio w zakładzie zatrudnionych zostanie 500 osób, ale licząc z poddostawcami może powstać nawet 6 tysięcy miejsc pracy!
W polskiej fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to jednostki nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.
- Cieszę się, że firma o tak ogromnym dorobku, firma, która jest uznaną marka na całym świecie, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce. Ten kierunek będziemy nadal realizować, dlatego że zależy nam na tym, aby w Polsce pojawili się inwestorzy, którzy tutaj chcą realizować inwestycje dające nam nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko pozwalające na rozwój regionów, które w tej chwili borykają się z większym bezrobociem, ale też firmy nowoczesne, w których będą mogli odbywać staże i praktyki polscy studenci, w których będzie można kształcić kadrę inżynierską - powiedziała premier Szydło.
W kooperacji w zakresie produkcji zespołów napędowych do samochodów osobowych (Mercedes-Benz Cars) uczestniczy wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów, a za kierowanie nią odpowiada zakład wiodący w Untertürkheim. Tutaj produkowane są silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły.
Zakład Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji najnowocześniejszych podzespołów i części oraz w produkcji silników. Zakład Mercedes-Benz w Hamburgu odpowiada za projektowanie i produkcję osi i ich elementów, kolumn kierowniczych, podzespołów układu wydechowego, elementów strukturalnych lekkich konstrukcji oraz podzespołów do napędów elektrycznych. Fabryka silników MDC Power w Kölleda w Turyngii należy w całości do Daimler AG i produkuje czterocylindrowe silniki do pojazdów Mercedes-Benz i Mercedes-AMG.
Poza granicami Niemiec działa jeszcze kilka zakładów, zajmujących się produkcją podzespołów. Należy do nich m.in. Star Transmission, rumuńska spółka córka Daimlera, specjalizująca się w montażu skrzyń biegów oraz produkcji części i podzespołów. W Pekinie w Chinach produkuje się w ramach przedsiębiorstwa joint ventures BBAC silniki przeznaczone na lokalny rynek. Jako element strategicznej współpracy między firmą Daimler a koncernem Renault/Nissan, w amerykańskich zakładach w Decherd w stanie Tennessee budowane są czterocylindrowe silniki benzynowe do samochodów Mercedes-Benz.
Mercedes-Benz Cars Operations odpowiada za produkcję samochodów osobowych w 28 fabrykach, tworzących elastyczną sieć produkcyjną, zatrudniającą ok. 78 000 pracowników. Obejmuje ona takie funkcje centralne, jak planowanie, rozwój technologii, logistyka i zarządzanie jakością. W ubiegłym roku Mercedes-Benz Cars wyprodukował ponad dwa miliony samochodów osobowych marek Mercedes i smart, co stanowi rekordową liczbę już po raz piąty z rzędu. Sieć zajmuje się pojazdami z przednim (samochody kompaktowe) i tylnym napędem (np. Klasa S, E i C) oraz samochodami sportowymi i typu SUV. Uzupełnia to kooperacja w zakresie produkcji zespołów napędowych (silniki, skrzynie biegów, osie, podzespoły). Elementem centralnym każdej kooperacji produkcyjnej jest zakład wiodący, stanowiący centrum kompetencyjne w zakresie wprowadzania nowych pojazdów, technologii i zarządzania jakością. Przypomnijmy, że Jawor był wcześniej przymierzany jako lokalizacja nowej fabryki Jaguara i Land Rovera. Ostatecznie należący do Hindusów koncern wybrał ofertę słowacką, gdzie został skuszony większą pomocą publiczną. Co jednak ciekawe, praca samorządu związana z tamtą próbą pozyskania inwestora nie poszła na marne i została wykorzystana przy ofercie dla Mercedesa.
Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze zostanie wsparta pomocą publiczną. W toku negocjacji ustalono, że wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro - podały w czwartek PAP źródła rządowe.
Jak poinformowały źródła PAP, "rozmowy na temat zaangażowania strony polskiej są obecnie finalizowane, zatem udzielenie szczegółowych informacji o zakresie wsparcia będzie możliwe po podpisaniu umowy".
"Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. 7 października inwestor podpisał z WSSE +Invest-Park+ Sp. z o.o. w Wałbrzychu akt notarialny - umowę przedwstępną nabycia przez Daimler gruntu pod inwestycję w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor" - wskazały.
W regionie Jawora panuje stosunkowo duże bezrobocie, z tego względu nową niemiecką fabrykę trzeba traktować jako duży sukces. Mercedes planuje szkolenia dla pracowników, można również liczyć, że płace nie będą na poziomie minimalnym...