Reklama

Volkswagen chce się wycofać? To nieprawda!

Czy koncern samochodowy Volkswagen przeniesie swoje inwestycje z Polski do Czech? Niemcy mieli zainwestować miliard marek w swoją poznańską fabrykę. Za trzy lata mogłoby tam pracować 5 tysięcy osób. Czy zainwestują?

Czy  koncern samochodowy Volkswagen przeniesie swoje inwestycje z Polski do Czech? Niemcy mieli zainwestować miliard marek w swoją poznańską fabrykę. Za trzy lata mogłoby tam pracować 5 tysięcy osób. Czy zainwestują?

Jak poinformowały niektóre polskie media strona niemiecka jest zniecierpliwiona przedłużającymi się formalnościami związanymi z przejęciem nieruchomości pod inwestycję. Na przeszkodzie stoi między innymi brak porozumienia z Głównym Urzędem Ceł, który ma przekazać budynek. Wicepremier Marek Pol wierzy, że jeszcze nie wszystko stracone. Według niego, już istniejąca infrastruktura sprawi, że Niemcy zostaną w Polsce i będą dalej inwestować.

To jednak nie znaczy, że Volkswagen zainwestuje tyle, ile początkowo planował. Lekarstwem na ucieczkę inwestorów zagranicznych z Polski ma być ustawa o wspieraniu przedsiębiorczości. Przewiduje ona dofinansowywanie inwestycji z budżetu państwa. Niestety, 90 milionów złotych, które przeznaczone zostaną na ten cel, to zdecydowanie zbyt mało.

Reklama

Tymczasem rzecznik Volkswagena Volker Seitz zdementował informację o wycofaniu się VW z Polski. VWN (oddział Volkswagena produkujący samochody dostawcze) obstaje przy swoich planach rozbudowy fabryki w Poznaniu - powiedział Seitz. W ciągu następnych pięciu lat ma tam zostać zainwestowane 380 mln euro. "Przeniesienie się do Czech nie jest rozważane" - podkreślił rzecznik Volkswagena.

RMF/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Czechy | Niemcy | Volkswagen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy