To nie koniec Renault Espace. Nowa generacja jest już bardzo blisko

​Renault ogłosiło, że już wiosną zaprezentuje kolejną generację modelu Espace. To spora niespodzianka, bo wcześniejsze doniesienia mówiły o całkowitym wycofaniu się francuskiego producenta z tego modelu.

Espace to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli Renault. Prototyp pierwszego pojazdu o tej nazwie Francuzi zaprezentowali jesienią 1983 roku. I właśnie z okazji 40. rocznicy tego wydarzenia, na 2023 rok zaplanowano premierę nowej generacji.

Renault Espace ma już 40 lat

Espace, którego pierwsza generacja pojawiła się w salonach Renault w 1984 roku zachwycał jednobryłowym, dopracowanym aerodynamicznie nadwoziem i był prekursorem nowej klasę pojazdów, czyli minivanów.

Ducha pierwszego Espace bez trudu odnajdziemy w kolejnych generacjach. Dopiero piąte wcielenie tego modelu, samochód który debiutował na salonie paryskim w 2014 roku, nieco zmienił charakter, stając się bardziej crossoverem niż minivanem. 

Reklama

To miał być koniec Renault Espace

W 2020 roku pojawiły się doniesienia, że czas Espace'a jest policzony. Rok później model ten wycofano ze sprzedaży w większości krajów europejskich, a w zeszłym roku produkcję zakończono - wtedy wydawało się, że definitynie. 

Teraz jednak okazało się, że doniesienia o uśmierceniu Espace'a były przedwczesne. Renault oficjalnie ogłosiło, że już na wiosnę zadebiutuje nowa, szósta generacja tego modelu. Nie będzie ona już jednak minivanem, ale dużym SUV-em, oferowanym w wersjach 5- i 7-osobowej.

Będzie Renault Espace nowej generacji. Już nie minivan, ale SUV

Francuzi ujawnili, że nowe Espace będzie zbudowano na powszechnie stosowanej przez marki aliansu Nissan-Renault-Mitusbishi platformie CMF-CD. To oznacza, że samochód na pewno będzie dostępny w wersji spalinowej, ale możliwa jest również odmiana elektryczna. Platformę tę wykorzystuje np. obecna generacja Renault Kangoo, które dostępne jest m.in. w wersji bateryjnej E-Tech. 

Jest to tym bardziej możliwe, że Renault opublikowało fotografię napisu Espace, w którym ostatnia lidera ma kolor miedziany, co w czytelny sposób nawiązuje do napędu elektrycznego.

Na więcej informacji o nowym Renault Espace będziemy musieli poczekać do oficjalnej premiery tego modelu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renault Espace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy