Tesli Model 2 nie będzie, Tesla Cybertruck opóźniona. Elon Musk zabrał głos

​Amerykańska Tesla ma za sobą udany rok. Firma zanotowała bardzo wysoką sprzedaż, ale jednocześnie nie wszystko idzie po myśli jej prezesa Elona Muska.

W 2021 roku Tesla sprzedała na całym świecie 936 tysięcy samochodów, czyli aż o 87 procent więcej niż w roku 2020. Około 350 tysięcy aut trafiło na rynek amerykański, natomiast sprzedał w Europie wyniosła niespełna 170 tys. egzemplarzy. 

Zdecydowanym liderem w Europie był Model 3, który znalazł ponad 140 tysięcy nabywców. Ponadto na Starym Kontynencie sprzedano niemal 28 tys. egzemplarzy SUV-a Model Y. Natomiast sprzedaż Modelu X i Modelu S była śladowa, wyniosła kilkaset sztuk.

Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Podczas konferencji na temat wyników kwartalnych firmy Elon Musk ogłosił, że Tesla wstrzymała prace nad niewielkim pojazdem, który miał powstać z myślą o rynkach europejskich. Nieoficjalnie samochód miał nazywać się Model 2 i być produkowany w nowej fabryce Tesli pod Berlinem.

Musk powiedział, że obecnie prace nad pojazdem, który miałby kosztować równowartość 25 tysięcy dolarów nie są prowadzone, ale obiecał, że w przyszłości firma wróci do tego tematu.

Reklama

Elon Musk ogłosił również, że 2022 roku nie pojawi się żaden nowy model Tesli, a firma skupi się na zwiększaniu mocy produkcyjnych istniejących fabryk oraz rozwinięciu produkcji w dwóch nowych zakładach - w Austin w Teksasie i podberlińskim Gruenheide. 

Zakład w Niemczech jest gotowy już od miesięcy, ale z powodów biurokratycznych i sporów sądowych o zużycie wody, wciąż nie może rozpocząć działalności. Zakład przechodzi obecnie testy linii produkcyjnych, natomiast po rozwinięciu produkcji będzie mógł produkować pół miliona egzemplarzy Modelu Y rocznie.

Brak premier nowych modeli oznacza również, że mocno oczekiwany pickup, czyli Tesla Cybertruck pojawi się najwcześniej w 2023 roku. A przypomnijmy, że prototyp tego pojazdu pokazano w 2019 roku... Od tamtej pory Tesla zebrała 1,25 mln zamówień na ten model, a każde potwierdzone zostało wpłatą 100 dolarów. Zamawiający mogą czuć się nabici w butelkę...

Elon Musk ogłosił również, że firma intensywnie rozwija systemy jazdy autonomicznej oraz, że spodziewa się, że już w tym roku autonomiczna Tesla będzie bardziej bezpiecznym samochodem niż Tesla prowadzona przez człowieka i narażona na błąd ludzki.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla Model 3 | Tesla Model Y | Tesla Cybertruck
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy