Reklama

Renault, Nissan i Mitsubishi mają plan elektryfikacji

​Alians Renault-Nissan-Mitsubishi zaprezentował plany elektrycznej ofensywny. W jej ramach kosztem 23 mld euro opracowanych zostanie m.in. 35 nowych modeli o napędzie bateryjnym.

W ciągu pięciu najbliższych lat Renault, Nissan i Mitsubishi opracują wspólną architekturę dla samochodów elektrycznych, dzięki której powstać ma 35 nowych modeli. Ponadto alians będzie rozwijał moce produkcyjne w zakresie akumulatorów - w 2030 ma ona wynieść 220 GWh rocznie.

W ramach planu firmy mają nawiązać ścisłą współpracę. O ile dziś 60 procent modeli opracowanych jest na wspólnej bazie, to już w 2026 roku ma to być 80 procent, a 2030 roku - 90 procent.

Pierwsza wspólna platforma dla samochodów elektrycznych już powstała. Nazywa się CMF-EV, a oparto na niej Nissana Ariya i Renault Megane E-Tech. Z kolei Mitsubishi i Nissan zakończyły już opracowywanie platformy KEI-EV, na której będą powstawać najmniejsze samochody na rynek Japonii (tzw. kei-car).

W planach są kolejne płyty podłogowe: CMF-AEC dla niedrogich pojazdów typu Dacii Spring, LCV-EV dla samochodów użytkowych i CMF-BEV dla osobowych klasy kompaktowej.

Zapowiedziana inwestycja w wysokości 23 mld euro, będzie kolejnymi środkami przeznaczonymi na elektryfikację. Alians wydał na ten cel już 10 mld euro.

Ponadto Renault, Nissan i Mitsubishi będą wspólnie rozwijać systemy jazdy autonomicznej.

Reklama

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renault | Nissan | Mitsubishi | samochody elektryczne

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy