Porsche zmienia swój słynny herb – po raz pierwszy od 15 lat

Słynny herb Porsche zdobi samochody niemieckiego producenta od ponad siedemdziesięciu lat. Z okazji zbliżającego się jubileuszu zdecydowano się na gruntowne odświeżenie tego legendarnego znaku towarowego. Tradycjonalistów uspokajamy – zmiany są zaprawdę dyskretne.

Logo Porsche jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych "znaczków" samochodowych na świecie. Herb stworzony w 1952 roku przez Franza Xavera Reimspießa od ponad siedemdziesięciu stanowi integralny element każdego nowego pojazdu zjeżdżającego z fabryki w Stuttgarcie. Teraz - po ponad piętnastu latach - niemiecki producent zdecydował się na jego dyskretne odświeżenie.

Nowy herb Porsche ma być łatwo rozpoznawalny

Projektanci nie mieli prostego zadania. Znak towarowy jest bowiem odbierany nie tylko w swojej fizycznej postaci, na karoserii i we wnętrzu sportowego samochodu, ale musi być równie skuteczny w identyfikacji marki w formie graficznej. Dlatego też podczas prac nad nowym projektem starano się zawrzeć zarówno walory dwu- jak i trójwymiarowości.

Reklama

Skutkowało to minimalnym poszerzeniem górnej części herbu i zwężeniem dolnej - wszystko w celu nadania wrażenia dynamiki. Z zewnątrz logo otrzymało grubsze i bardziej wyraźne kontury, a jego kolorystyka otrzymała nieco inny - subtelniejszy - odcień złota.  

Nowy herb Porsche - zmiany dyskretne, ale widoczne

Jak można wyczytać w oficjalnym komunikacie - twórcy nowego herbu zdecydowali się także zmienić rozkład poszczególnych pól, w szczególności wielkość obszarów czerwonego i czarnego. Czerwone pola otrzymały teraz trójwymiarową strukturę plastra miodu, a nowoczesny efekt 3D został zaakcentowany przez stopniowane odcienie czerwieni. Poroża są teraz smuklejsze i mają cieńsze linie, a ich rozmieszczenie stało się bardziej przestrzenne.

Niewielkich zmian doczekał się także słynny czarny koń zawarty w centrum herbu. Zwierzę zostało wykonane dużo dokładniej i zmieniła się nieco jego pozycja. Tuż nad nim powrócił natomiast legendarny napis "Stuttgart", który w obecnie stosowanym logo, jest praktycznie niewidoczny. 

Historyczne herby dostępne w ofercie Porsche Classic

Bez wątpienia całość prezentuje się okazale i nowocześnie. Jeśli jednak znajdzie się ktoś, komu nowy wygląd herbu nie przypadnie do gustu, mamy dobre informacje. Wszystkie historyczne herby Porsche są dostępne dla zabytkowych i nowych modeli w ramach asortymentu części Porsche Classic.

Nowy herb pojawi się na samochodach Porsche pod koniec 2023 roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Porsche | producenci samochodów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy