Reklama

Numer silnika już nieważny!

Od dziś polskie prawo traktuje silnik samochodowy jak każdą inną część zamienną. Numer silnika nie będzie już wpisywany do dowodu rejestracyjnego pojazdu i innych dokumentów rejestracyjnych.

Nowe dowody rejestracyjne, w których nie było miejsca na numer silnika, wydawane są już od zeszłego roku. Dopiero jednak od dziś silnik oficjalnie jest traktowany jak każda inna część zamienna.

Reklama

Dowody rejestracyjne, w których widnieje numer silnika, zachowują ważność. Jednak faktu wymiany silnika na inny nie trzeba zgłaszać w wydziale komunikacji.

Nowe dowody rejestracyjne wzorowane są na tych wydawanych w Unii Europejskiej. Nie we wszystkich krajach wspólnoty wpisuje się numer silnika.

Jednak w Polsce takie rozwiązanie nie musi być dobre. U nas handel kradzionymi samochodami i częściami do nich kwitnie, a numer silnika był ważnym znakiem identyfikacyjnym pojazdu.

Wprowadzenie tego rozwiązania może nasilić kradzieże samochodów na części. Tak, jak było z Seatem Ibizą, o którym pisaliśmy niedawno.

Bo w jaki sposób będzie można sprawdzić, czy oferowany na giełdzie silnik jest legalnego pochodzenia, czy też właśnie wczoraj został wyjęty z pociętego na kawałki samochodu?

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dowody | rejestracyjne | silnik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje