Reklama

Nowy samochód z polskiej fabryki? To całkiem realne!

Niewykluczone, że portfolio fabryki General Motors w Gliwicach poszerzy się wkrótce o nowy model. Wiele wskazuje na to w polskim zakładzie może zostać uruchomiona produkcja Chevroleta Cruze.

General Motors już oficjalnie ogłosił, że druga generacja Chevroleta Cruze nie będzie produkowana w koreańskiej fabryce w Gunsan, ale w Europie. Samochód wytwarzany jest wprawdzie również m.in. w Brazylii, Rosji czy Kazachstanie, ale wersje przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów europejskich sprowadzane są na Stary Kontynent z Korei. Wciąż nie podano jednak, w którym zakładzie zostanie ulokowana produkcja.

Już w styczniu ubiegłego roku koncern prowadził rozmowy ze swoimi europejskimi filiami. Największe szanse wydaje się mieć właśnie polska fabryka Opla w Gliwicach.

Reklama

Polski zakład wyróżnia się nie tylko wysoką jakością produkowanych pojazdów i stosunkowo niskimi kosztami pracy (to jedyna europejska fabryka General Motors ulokowana w kraju o niskich kosztach pracy). Innym poważnym atutem jest fakt, że z Gliwic wyjeżdżają obecnie nowe Ople Astra, będące technicznymi bliźniakami Cruz'a. Oba pojazdy można więc wytwarzać na jednej linii montażowej minimalizując koszty rozbudowy fabryki.

Informacje na temat możliwego przeniesienia produkcji do Polski niepokoją niemiecką prasę. Fabryki Opla u naszych zachodnich sąsiadów radzą sobie coraz gorzej, wiele zmuszonych zostało do redukcji etatów. "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na anonimowe źródła w General Motors, napisał, że decyzja została już podjęta i Cruze będzie powstawał w Gliwicach, na co koncern zareagował oficjalnym dementi, informując, że lokalizacja nie została jeszcze wybrana.

Cruze to najlepiej sprzedający się model Chevroleta w Europie. W kwietniu jego sprzedaż wzrosła o 5 proc. i osiągnęła poziom 12 441 egzemplarzy. Auto debiutowało w 2008 roku jako sedan, następnie stopniowo poszerzano gamę dostępnych wersji nadwoziowych o hatchbacka i kombi. W 2012 roku przeprowadzono lifting. Można się więc spodziewać, że druga generacja Cruze zadebiutuje nie wcześniej niż w przyszłym roku.

General Motors podjął również decyzję o ulokowaniu w Europie produkcji Opla Mokka drugiej generacji. Co ciekawe, niemiecka prasa donosi, że już znaczna części produkcji obecnej generacji ma zostać przeniesiona z Korei do Hiszpanii. Mokka to nowość w gamie Opla, samochód debiutował w zeszłym roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alex Minsky

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy