Najwięksi producenci aut na świecie. Są zmiany!
Afera dieselgate jeszcze długo będzie dawać się we znaki Volkswagenowi. Wizerunkowa wpadka przekłada się na niższy poziom sprzedaży, co z kolei cieszy największego konkurenta niemieckiej marki - Toyotę.
Jeszcze w 2016 roku obie marki szły "łeb w łeb" jeśli chodzi o liczbę sprzedanych samochodów. Ostatecznie - z wynikiem 10 213 mln wyprodukowanych aut - lepsza okazała się Toyota. Niemcy przegrali jednak zaledwie o włos - koncern z Wolfsburga zanotował sprzedaż 10 126 mln samochodów. Dla porównania dane z bieżącego roku nie pozostawiają złudzeń, kto cieszyć się będzie z tytułu największego producenta samochodów na świecie.
Po pierwszych ośmiu miesiącach (dane od 1 stycznia do 31 sierpnia) zdecydowanym liderem rankingu pozostaje Toyota. Japończycy sprzedali w tym czasie 5,773 mln pojazdów poprawiając swój ubiegłoroczny wynik o 1,3 proc. Udział japońskiej marki w ogóle światowego rynku motoryzacyjnego wynosi dziś 9,3 proc.
Drugą pozycję w dalszym ciągu okupuje Volkswagen, ale jego strata do lidera wynosi obecnie już ponad milion pojazdów. Wynik niemieckiej marki wynosi 4,680 mln aut. Co ciekawe, w stosunku do rezultatu sprzed roku, Volkswagen poprawił się aż o 7,3 proc. Mimo tego Niemcy wciąż mają jeszcze sporo do nadrobienia - ich procentowy udział w całości światowego rynku motoryzacyjnego wynosi obecnie 7,6 proc.
Na ostatnim stopniu podium, niemal na pewno, sklasyfikowany zostanie z końcem roku Ford. Amerykańska marka zamknęła pierwsze osiem miesięcy 2018 roku wynikiem 3,750 sprzedanych pojazdów, co oznacza spadek zainteresowania nabywców o 1,1 proc. Udział Forda w ogóle motoryzacyjnego rynku wynosi 6,1 proc.
Ciekawy pojedynek toczy się natomiast o miejsce czwarte. Rywalizuje o nie dwóch producentów z Kraju Kwitnącej Wiśni: Honda i Nissan. Obie marki mają obecnie 5,3 proc. udziału w rynku i sprzedaż oscylującą w okolicach 3,3 mln pojazdów. Nieco lepszym rezultatem - 3,296 mln wyprodukowanych aut - może się pochwalić Honda. Sprzedaż Nissana zamknęła się na koniec sierpnia wynikiem 3,290 mln egzemplarzy.
W pierwszej dziesiątce największych producentów samochodów znajdziemy też kolejno: 6. Hyundaia (2,899 mln sztuk), 7. Chevroleta (2,682 mln sztuk), 8. Kię (1,925 mln sztuk), 9. Renault (1,807 mln sztuk) i zamykającego zestawienie Mercedesa (1,708 mln sztuk).
W rankingu najlepiej sprzedających się modeli, w skali świata, lideruje aktualnie Toyota Corolla przed pickupami Forda serii F i Volkswagenem Golfem. W pierwszej piątce znajdziemy ponadto: 4. Hondę Civic i 5. Toyotę RAV4.
Paweł Rygas