Reklama

Najlepsza marka w Niemczech?

Chociaż trudno w jasny sposób zdefiniować pojęcie jakości, jako jej miarę często przyjmuje się poziom zadowolenia klienta.

Jego sprawdzaniem zajmują się wyspecjalizowane w badaniach rynkowych instytuty - jednym z najbardziej znanych jest J. D Power and Associates.

Najnowsze badanie satysfakcji klientów - "Vehicle Ownership Satisfaction Study" przeprowadzono na 17 tysiącach niemieckich kierowców. O wypełnienie stosownych ankiet poproszone zostały osoby, które kupiły nowy samochód dwa lata temu.

Właściciele aut mieli za zadanie ocenić swoje pojazdy m.in. pod kątem komfortu jazdy, awaryjności, praktyczności czy kosztów utrzymania. Pod uwagę wzięto również tak trudne do oceny kwestie jak np. atrakcyjność stylistyczną.

Reklama

W porównaniu do wyników zeszłorocznych badań, średni poziom satysfakcji obywateli Niemiec z nowych pojazdów spadł do poziomu 807 punktów (w 1000 punktowej skali). W zeszłym roku średni wynik wynosił o sześć punktów więcej.

Posiadanie auta jakiej marki daje naszym sąsiadom zza Odry najwięcej satysfakcji?

Na pierwszym miejscu - z wynikiem 841 punktów - znalazło się Volvo. Za nim, na drugim miejscu uplasował się Mercedes (839 punktów). Trzeci stopień podium przypadł w udziale marce Mazda (831 punktów).

W pierwszej dziesiątce najlepszych marek znalazły się jeszcze kolejno: 4. Mini (837 punktów), 5. Honda (824 punkty), 6. ex aequo Audi i Skoda (po 820 punktów), 7. BMW (815 punktów), 9. Toyota (814 punktów) i zamykająca "top ten" Dacia (811 punktów)!

Co ciekawe, za pierwszą dziesiątką znalazły m.in. Volkswagen (806 punktów) i Porsche (802 punkty), które zanotowały wynik punktowy poniżej średniej.

Które z konkretnych modeli samochodów wypadły najlepiej w oczach niemieckich konsumentów?

W kategorii samochodów miejskich zwyciężył fiat 500 przed hyundaiem i10 i suzuki splash.

Za najlepsze auto klasy B uznano mazdę 2, drugie miejsce zajęła dacia logan, trzecie było mini.

W kategorii aut kompaktowych znów triumfowała Mazda - tym razem z modelem 3. Drugie miejsce zajął mercedes klasy A, na trzecim uplasowała się honda civic.

Zwycięzcą w klasie niższej średniej została honda accord. Drugie miejsce zajęło volvo V50, trzeci był opel insignia.

Klasa wyższa średnia (podział na segmenty wg J. D Power and Associates) zdominowała została przez auta niemieckie. Zwyciężył mercedes klasy C przed BMW 3 i audi A4.

W klasie luksusowej triumfowały kolejno mercedesy E i S przed trzecim volvo V70.

W kategorii rodzinnych minivanów niemieccy klienci najbardziej zadowoleni są z posiadania forda S-maxa, seata altea i mercedesa klasy B.

W kategorii SUV najlepszym autem okazał się mercedes klasy M przed bliźniaczymi audi Q7 i volkswagenem touaregiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najlepszy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL