General Motors wraca do Europy z nową ofertą. Kiedy zacznie sprzedaż?

Amerykański koncern General Motors po kilkuletniej przerwie wraca do Europy z ofertą obejmującą wyłącznie samochody elektryczne. Szefowa koncernu na Starym Kontynencie zdradziła, kiedy ma ruszyć sprzedaż.

General Motors wycofało się z Europy. Ale teraz wraca

W 2017 roku amerykański koncern General Motors sprzedał Opla grupie PSA (która potem stała się częścią koncernu Stellantis) i wycofał się z Europy. Powodem oczywiście były normy emisji spalin oraz kary za emisję dwutlenku węgla powyżej normy. Amerykanie uznali, że tworzenie specjalnie na rynek europejski samochodów z nowymi, zelektryfikowanymi układami napędowymi nie jest dla niego opłacalne.

Minęło jednak trochę czasu i General Motors również zaczął inwestować w rozwój elektryków, a od 2035 roku zamierza sprzedawać wyłącznie auta na prąd. W związku z tym pojawiły się plany powrotu na Stary Kontynent. Latem minionego roku pierwszy raz wspomniała o nich szefowa koncernu GM, Mary Barra. 

Reklama

Teraz do sprawy powrotu odniosła się szefowa General Motors w Europie, Jaclyn McQuaid, która przekazała, że koncern wraca na Stary Kontynent, a sprzedaż rozpocznie jesienią tego roku. Niestety dla tych, którzy spodziewali się samochodów z potężnymi silnikami spalinowymi, europejska oferta ma obejmować wyłącznie samochody elektryczne.

General Motors wraca do Europy. Sprzedaż ma ruszyć jesienią, ale na wybranych rynkach

Najprawdopodobniej powrót będzie odbywał się stopniowo. Samochody marek należących do GM mają pojawić się na najpierw rynkach skandynawskich, gdzie auta bateryjne cieszą się dużą popularnością. Chodzi tutaj m.in. o Norwegię, Szwecję i Danię.

Pierwszym modelem, który ma trafić do Europy po przerwie ma być Cadillac Lyriq. Ten crossover w bazowej wersji oferuje napęd na tylną oś, 340 KM, 440 Nm momentu obrotowego oraz zasięg na poziomie 308 mil (prawie 496 km). Oprócz tego dostępna jest również odmiana z napędem na wszystkie koła, generująca 500 KM i 610 Nm. Jej zasięg ma wynosić 307 mil (494 km). 

W USA ceny Cadillaca Lyriq zaczynają się od 58 950 dolarów. Europejskie nie są jeszcze znane.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: General Motors | samochody elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy