Amerykanie oskarżeni ws. słynnej ucieczki szefa Nissana

​ Japońscy prokuratorzy oskarżyli w poniedziałek Amerykanina Michaela Taylora i jego syna Petera o pomoc w ucieczce do Libanu byłego prezesa koncernu Nissan Carlosa Ghosna, któremu w Japonii zarzuca się oszustwa finansowe - podała agencja Associated Press.

Obu Taylorów zatrzymano w maju 2020 roku w USA, a w lutym br. amerykańskie władze zgodziły się na ich ekstradycję do Japonii. Na początku marca zostali wydani japońskim władzom, które twierdzą, że mają dość dowodów, by skazać ich za udział w ucieczce Ghosna.

Grozi im do trzech lat więzienia oraz grzywna do 300 tys. jenów (2,9 tys. dolarów). Nie wyznaczono jak dotąd daty rozpoczęcia ich procesu - pisze AP.

Oskarżony o przestępstwa finansowe Ghosn zbiegł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi". Liban nie ma umowy ekstradycyjnej z Japonią.

Według japońskich władz Michael Taylor i inny mężczyzna, George-Antoine Zayek, wspólnie ukryli Ghosna w dużej czarnej skrzyni na sprzęt audio. W ten sposób udało mu się przedostać przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Osace i odlecieć prywatnym odrzutowcem do Turcji.

Peter Taylor miał natomiast spotkać się z Ghosnem i pomagać ojcu w planowaniu ucieczki. Zdaniem władz Taylorowie otrzymali za to co najmniej 1,3 mln dolarów.

Prawnicy reprezentujący Taylorów w czasie procesu ekstradycyjnego przekonywali, że mogą oni zostać w Japonii potraktowani nieuczciwie oraz poddani "psychicznym i fizycznym torturom".

Osobno toczy się w Japonii proces byłego członka kadry kierowniczej Nissana, Amerykanina Grega Kelly’ego, oskarżonego o udział w malwersacjach finansowych, które zarzuca się Ghosnowi. Kelly nie przyznaje się do winy.

Reklama

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy