Polski kierowca

Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych. Nie rób tego!

Wielu kierowców zapewne słyszało o zakazie wyprzedzania przed przejściem dla pieszych i na przejściu, ale niestety nie każdy rozumie, jak należy ten zakaz interpretować.

Popatrzcie na tę sytuację. Do przejścia dla pieszych zbliża się przechodzień i dostrzega jadący powoli prawym pasem autobus. Ocenia, że zdąży bezpiecznie przed nim przejść.

Kiedy pieszy wkracza na przejście kierowca autobusu widząc to lekko przyhamowuje. Pieszy jest więc przekonany, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo i spokojnie kontynuuje przechodzenie przez jezdnię.

Nie widzi niestety samochodu, który jedzie pasem środkowym ze znaczną prędkością. Ten samochód zasłania mu właśnie autobus. Kierowca osobówki z tego samego powodu nie widzi pieszego.

Reklama

Kiedy pieszy zbliża się do środka jezdni, zostaje uderzony przez rozpędzone auto.

To jest właśnie skutek wyprzedzania przed przejściem dla pieszych, jednego z najpoważniejszych wykroczeń drogowych.

Kiedy przyjeżdża policja, taki kierowca tłumaczy się: "Ależ ja nikogo nie wyprzedzałem, ja jechałem innym pasem".

To zupełnie błędne rozumowanie. Wyprzedzanie ma miejsce również wtedy, gdy jedziemy jezdnią jednokierunkową z prędkością większą, niż pojazd podążający sąsiednim pasem. To też jest wyprzedzanie!

Jak zatem powinien zachować się kierowca osobówki, aby uniknąć wypadku?

Po prostu należy obserwować uważnie drogę, a także pojazdy na sąsiednich pasach ruchu. Jeżeli zauważymy, że zbliżamy się do przejścia dla pieszych, to należy dostosować prędkość naszego auta do prędkości pojazdów poruszających się innymi pasami ruchu. W żadnym razie nie powinniśmy jechać z większą prędkością niż one.

Należy tez przewidywać, że jadący sąsiednim pasem pojazd, jeżeli porusza się powoli lub rozpoczął hamowanie, może zatrzymać się przed przejściem, w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jeżeli będziemy jechali ze znaczną prędkością, na pewno nie uda się nam również zatrzymać i wówczas nasz pojazd stanie się omijającym ten samochód, który zatrzymał się przed przejściem. To też jedno z najgroźniejszych wykroczeń.

Zakaz wyprzedzania przed przejściami dla pieszych nie obowiązuje w sytuacji, kiedy ruch na przejściu jest kierowany ( przez sygnalizację świetlną lub policjanta).

Niestety, opisane przeze mnie zasady zabraniające wyprzedzania przed przejściami dla pieszych i na przejściach są nagminnie ignorowane przez kierowców na wielopasowych jezdniach jednokierunkowych. Wynika to z braku wyobraźni i braku właściwego wyszkolenia kierowców.

Cały czas powtarzam, że na kursach na prawo jazdy nie uczą tego, co jest naprawdę ważne.

Polski kierowca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy