Żółte samochody najmniej tracą na wartości? Na to wskazują badania

Amerykański serwis iSeeCars, będący jednocześnie wyszukiwarką ogłoszeń motoryzacyjnych, opublikował wyniki badania, którego celem było wskazanie zależności pomiędzy kolorem lakieru, a utratą wartości pojazdu.

Porsche 718 Cayman
Porsche 718 CaymanMichał DomańskiINTERIA.PL

O tym, że polscy kierowcy najchętniej kupują samochody w kolorach achromatycznych wiadomo od dawna. Jak się jednak okazuje, praktyczność "banalnego" koloru nie zawsze idzie w parze z dobrą inwestycją. Popularna amerykańska wyszukiwarka ogłoszeń motoryzacyjnych przekonuje, że barwy czarne, szare, białe i srebrne szybciej tracą na wartości, niż ich jaskrawe odpowiedniki.

Serwis iSeeCars postanowił opublikować wyniki badań, których celem było porównanie cen ponad 650 000 niedawno sprzedanych, trzyletnich, używanych pojazdów. Samochody zostały posegregowane według średniej stawki amortyzacji, w zależności od koloru.

Największą utratę wartości - odpowiednio 17,8 procent i 16,7 procent - odnotowały samochody w kolorach brązowych i złotych. Niewiele lepiej wygląda sytuacja pojazdów w kolorach czarnym, białym i srebrnym. Najmniejszą utratą mogły się pochwalić jasne, a nawet jaskrawe barwy - w tym fioletowy, pomarańczowy i żółty. Odpowiednio 13,9 procent, 10,7 procent i zaledwie 4,5 procent względem sugerowanej ceny detalicznej.

Samochody w kolorze fioletowym to prawdziwa rzadkość / McLaren GT INTERIA.PL

Wyniki nie pozostawiają złudzeń - jeśli chcemy uzyskać jak najwyższy zwrot ze sprzedaży, warto zainwestować w samochody w mniej popularnych barwach.

To nie do końca prawda

Niestety w danych opublikowanych na łamach iSeeCars brakuje dokładnie wyszczególnionych marek oraz modeli pojazdów. Wspomniany kolor żółty, to barwa często zarezerwowana dla rzadkich, sportowych modeli, które stosunkowo dobrze zachowują swoją wartość. Podobnie ma się sprawa z pomarańczowym i fioletowym. Tak popularne w naszym kraju odcienie szarości, to z kolei domena rodzinnych sedanów i samochodów typu kombi, których jest na rynku prawdziwe zatrzęsienie, a więc i klienci mają w czym przebierać.

Chociaż kolory faktycznie mogą mieć wpływ w przypadku odsprzedaży, z reguły nie są one faktycznym wyznacznikiem utraty wartości samochodu. O wiele większe znaczenie ma rodzaj pojazdu, jego wersja silnikowa, a także specyfikacja.

***

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych. A co z Polską?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas