Zmiany na parkingach w całej UE. Nowy pomysł na łatwiejsze podróżowanie

Unijna Karta Osoby Niepełnosprawnej i nowa Unijna Karta Parkingowa. Obie wydawane bezpłatne - również w formie elektronicznej - i respektowane wzajemnie przez wszystkie kraje członkowskie. Taki jest najnowszy pomysł Parlamentu Europejskiego na ułatwienie podróżowania osobom z niepełnosprawnościami.

Parlament Europejski chce ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Europejska Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych pracuje nad dwoma nowymi unijnymi dokumentami. Oba mają być wydawane bezpłatnie i respektowane przez wszystkich członków UE. 

Zmiany na parkingach w całej UE. Łatwiejsze podróżowanie dla niepełnosprawnych

Komisja proponuje wprowadzenie dwóch dokumentów, które miałyby ułatwić podróże osobom z niepełnosprawnościami. Chodzi o nową:

  • Europejską Kartę Niepełnosprawności,
  • nową Europejską Kartę Parkingową dla osób niepełnosprawnych.

Pracę nad wprowadzeniem nowych dokumentów mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Pierwszy etap dotyczy negocjacji z Radą Europejską i uzyskania stanowisk wszystkich krajów członkowskich. Można się jednak spodziewać, że w tym przypadku polityczne i gospodarcze podziały nie dojdą do głosu i prace nad nowymi przepisami nabiorą tempa.

Reklama

Autorzy pomysłu chcą, by każdy z dokumentów wydawany był bezpłatnie na wniosek osoby uprawnionej. Europejska Karta Niepełnosprawności miałaby trafiać do właściciela najpóźniej w 60 dni od złożenia wniosku, a Europejska Karta Parkingowa - w 30 dni. Maksymalnie w 15 dni zainteresowany otrzymywałby cyfrową wersję takiego dokumentu.

Jakie kary za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych? UE chce nowych dokumentów

Pomysłodawcy nowych rozwiązań tłumaczą, że osoby niepełnosprawne regularnie napotykają bariery w czasie podróży lub wizyty w innym państwie członkowskim, ponieważ - przyznany w jednym kraju - stopień niepełnosprawności nie zawsze jest respektowany w całej UE. W efekcie kierowca lub opiekun osoby niepełnosprawnej może narazić się na mandat chociażby za "nieuprawnione" zajmowanie miejsca parkingowego.

Przypomnijmy - w Polce z miejsc parkingowych przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych korzystać mogą wyłącznie osoby posiadające kartę parkingową, a mandat za nieuprawnione zatrzymanie pojazdu w takim miejscu wynosi 500 zł i 5 punktów karnych.

Autorzy pomysłu chcą, by zasady i warunki ubiegania się o kartę były dostępne w przystępnych formatach, w tym w krajowych i międzynarodowych językach migowych oraz alfabecie Braille’a. 

Nowe dokumenty dla niepełnosprawnych. Pomysł dobry, ale z realizacją będą problemy

Pomysł wydaje się słuszny, ale - podobnie jak szykowana dyrektywa dotycząca praw jazdy - w praktyce okaże się pewnie trudny do wprowadzenia. Dotyczy to w szczególności sfery cyfrowej - ta oznacza przecież konieczność stworzenia wspólnej unijnej bazy danych i zapewnienia dostępu do takiego katalogu służbom mundurowym wszystkich państw członkowskich.

W tym miejscu warto przypomnieć, że - mimo zapewnień kolejnych ekip rządzących - w Polsce do dziś nie udało się stworzyć krajowej bazy kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Rodzi to patologiczne sytuacje, gdy miejscach parkingowe przeznaczone np. dla osób na wózku - z premedytacją - zajmują zdrowi kierowcy z tzw. "kolekcjonerskimi" (czytaj - podrabianymi) kartami.  W obecnym stanie rzeczy ani policjant, ani strażnik miejski nie ma żadnej możliwości szybkiego zweryfikowania uprawnień osoby legitymującej się konkretną kartą, co rodzi szerokie pole do nadużyć. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy