Żeby przejść, pieszy będzie musiał podnieść rękę. Propozycja nowych przepisów

Czy piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na przejście poprzez podniesienie ręki?
Czy piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na przejście poprzez podniesienie ręki?ANETA ZUREK / POLSKA PRESSEast News

Rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych w Polsce

Podnoszenie ręki obowiązkiem przed przejściem dla pieszych?

Pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien się zatrzymać przy krawędzi jezdni, unieść rękę do góry sygnalizując zamiar przejścia przez jezdnię i po upewnieniu się, że jest widziany i pojazdy zatrzymując się udzielają mu pierwszeństwa, przejść przez jezdnię.
To nic innego, jak: "(...) ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie"
stwierdza Artur Szałabawka

Nowe oznakowanie przed przejściem dla pieszych

Propozycją jest umieszczenie na wysokości 2,2 m widocznych dla pieszych, powtórzonych miniaturowych znaków D-6 lub D-6b, lub innego oznakowania, które w sposób jednoznaczny wskazywałby pieszemu przejście dla pieszych z pierwszeństwem. Wszystkie inne przejścia bez oznakowana nie dawałyby pierwszeństwa pieszemu (w zimie znak P-10 często jest niewidoczny). Oczywiście ww. rozwiązania są stosowane powszechnie na świecie (np. Japonia) i przynoszą wymierne efekty poprawiające bezpieczeństwo i są podstawą edukacji od najmłodszych lat.
Sprawdziliśmy jak jeździ Renault Scenic E-Tech. Czy elektrykiem da się pojechać w trasę?INTERIA.PL