Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj!

Podczas zagranicznego wyjazdu możemy zostać zaskoczeni rozwiązaniami i przepisami niespotykanymi w Polsce. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przejazdy niektórymi mostami są płatne
Przejazdy niektórymi mostami są płatneAFP

1. Opłaty za przejazd mostami, tunelami i wiaduktami

Np. w Belgii trzeba zapłacić za przejazd tunelem Liefkenhoek, w Danii płatne jest skorzystanie z mostów: Storebaelt i Oresund. We Francji przyjdzie nam zapłacić za przejazd przez tunele Frejus, Mont Blanc, Prado Carnage, Maurice Lemaire, Puymorens i Envalira, za przekroczenie mostów Tancarville, Normandie, La Rochelle - Ile de Re, a także za przejazd wiaduktem w rejonie miasta Millau.

Takie opłaty warto uwzględnić w planowaniu kosztów wyjazdu.

2. Dowód tożsamości dla dziecka

Dzieci mogą przekroczyć granicę na podstawie indywidualnego paszportu (do 5 roku życia ważny na 1 rok, od 5 do 13 roku życia na 5 lat, a powyżej 13 roku życia na 10 lat) lub dowodu osobistego ważnego przez 5 lat (w tym przypadku podczas podróży do jednego z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii).

Informacja prasowa (moto)

3. Inne końcówki do tankowania LPG

W Europie stosuje się trzy typy końcówek wlewu: włoski (Polska, Włochy, Portugalia), holenderski (Holandia, Wielka Brytania, Francja, Norwegia) i belgijski (Niemcy, Austria, Belgia, Irlandia). Aby przystosować wlew w naszym samochodzie do innego typu pistoletu, trzeba nałożyć tzw. przejściówkę (cena ok. 30-40 zł).

4. Zakaz korzystania z ostrzegania o radarach w nawigacji

W Niemczech i Szwajcarii zdarza się, że policjanci podczas kontroli drogowej rekwirują nawigacje satelitarne, w których uruchomione jest powiadamianie o radarach i fotoradarach, powszechnie stosowane w Polsce. Aby uniknąć przykrej sytuacji, najlepiej jest wyłączyć ostrzeganie.

5. Inne niż w Polsce kolory oznaczające rodzaje dróg

W Polsce i większości państw UE znak oznaczający autostradę ma kolor niebieski, ale np. w Czechach i na Słowacji malowany jest na zielonym polu, co może zmylić kierowcę.

Informacja prasowa (moto)

6. Konieczność posiadania paszportu dla zwierzęcia

Psy i koty zabierane za granicę muszą mieć paszport. Aby go otrzymać, należy oznaczyć zwierzę tatuażem albo wszczepić mu mikroczip. Konieczne są też szczepienia przeciw wściekliźnie, a w przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii i na Maltę należy przeprowadzić dodatkowe badanie krwi określające poziom przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny. Potrzebne będzie również Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne. O szczegóły warto zapytać weterynarza.

7. Dowód ubezpieczenia zdrowotnego

Wyjeżdżając za granicę warto zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu poza Polską. Jeśli będzie potrzebna nam opieka medyczna, nie zapłacimy za nią okazując kartę, lub zapłacimy, ale tylko częściowo (np. we Francji - 30 proc.), podczas gdy osoba bez karty będzie musiała ponieść całość kosztów i dopiero w Polsce ubiegać się o zwrot części pieniędzy. EKUZ wyrabia się w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na adres zamieszkania. Jest ważna od 2 miesięcy do 5 lat (inaczej dla uczniów, osób pracujących, emerytów).

Maciej Pobocha

Tekst pochodzi z tygodnika

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas