Wózek, do nogi! Łap się za ten kontener!

Samochody autonomiczne przedstawiane są obecnie jako przyszłość motoryzacji. Mało kto wie, że tego typu pojazdy już dziś wykorzystywane są przez producentów aut!

Autonomiczny  Smart Transport Robot w fabryce BMW
Autonomiczny Smart Transport Robot w fabryce BMWInformacja prasowa (moto)

Jednym z liderów autonomicznych rozwiązań jest BMW. Nie chodzi jednak wyłącznie o technologie związane z samochodami. Firma z Monachium korzysta z autonomicznych, samojezdnych robotów na etapie dystrybucji części do produkcji samochodów.

Każdego dnia w fabrykach i centrach logistycznych należących do BMW dostarczenia - o konkretnym czasie - wymaga aż 30 mln różnego rodzaju podzespołów. Proces przebiegać musi bez najmniejszych zakłóceń, by każdy z 31 zakładów firmy, produkujących łącznie 9 tys. aut dziennie, funkcjonował sprawnie. Wymaga to ogromnej dokładności, czyli - niemal całkowitego - wyeliminowania czynnika ludzkiego. Dlatego właśnie, wiele z zadań logistycznych powierzanych jest robotom.

Przykładowo - flota dziesięciu autonomicznych robotów testowana jest obecnie w centrum logistycznym we Wackersdorf. Każdy z nich porusza się po hali zupełnie swobodnie, korzystając z własnych czujników i komputerów sterujących. Roboty nie potrzebują już - zatopionych w posadzkach - pętli indukcyjnych. Sterowane są przez autonomiczny komputer wykrywający przeszkody i potrafiący określić swoje położenie w przestrzeni na podstawie odległości od - umieszczonych w różnych punktach zakładu - nadajników. Samojezdne platformy służą do transportu części. Każda jest w stanie przewozić kontenery o masie 500 kg.

Mało kto wie, że BMW ma też własne, autonomiczne, pociągi. Prowadzone przez komputery składy wykorzystywane są w fabryce w Dingolfing i kursują pomiędzy magazynami i poszczególnymi halami montażowymi.

Smart Transport RobotInformacja prasowa (moto)

Na tym jednak nie kończą się techniczne innowacje BMW mające na celu usprawnienia procesów produkcyjnych. Niemcy - od dłuższego czasu - pracują też nad wykorzystaniem "inteligentnych", interaktywnych, okularów. Te potrafią np. podpowiedzieć pracownikom magazynu gdzie znaleźć lub umieścić dany element. Wyposażone w cyfrowe kamery okulary pomagają też w procesie kontroli jakości. Ich czujniki, szybciej od ludzi, potrafią porównać daną część ze wzorcem i sprawdzić, czy spełnia ona wszelkie wymagania producenta.

Smart Transport RobotInformacja prasowa (moto)

Jak nowoczesne technologie wpływają na proces dystrybucji części? Zapraszamy na film!

Roboty w fabryce BMW 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas