Reklama

Wojskowe pojazdy wyjechały na polskie drogi. Nie rób tego, jeśli je zobaczysz

Rozpoczęły się ćwiczenia przeprowadzane przez polskie Siły Zbrojne oraz wojska Słowacji, Czech i Węgier. Kierowcy powinni więc uważać na drogach i pamiętać o kilku istotnych zasadach. Między innymi o tym, żeby tych pojazdów nie fotografować.

W których województwach pojawią się wojskowe kolumny?

W ramach prowadzonych ćwiczeń, kolumny wojskowe można spotkać na drogach od 23 września. Natomiast zakończenie działań i opuszczenie terenu Polski przez siły sojusznicze zaplanowane jest do 10 października. W tym czasie kolumny wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Dotyczy to w szczególności województw:

  • opolskiego
  • śląskiego
  • dolnośląskiego

Ćwiczenia organizowane są przez 10. Opolską Brygadę Logistyczną, a biorą w niej udział siły należące do Wielonarodowego Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego. Same manewry prowadzone są na terenie Opolszczyzny.

Reklama

Jeśli chodzi o utrudnienia w ruchu, jakie może spowodować przejazd kolumn wojskowych, to uspokajamy. Najczęściej przejazdy odbywają się w godzinach nocnych, aby zminimalizować problemy dla ruchu cywilnego. Jednak niektóre z przejazdów muszą być jednak zrealizowane w ciągu dnia, a nawet - co wynika czasami ze scenariuszy ćwiczeń - w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Nie fotografuj kolumn wojskowych, ani nie wjeżdżaj między znajdujące się w nich pojazdy

Jak zwykle podczas prowadzenia podobnych ćwiczeń, wojskowi zwracają się do kierowców z apelem o nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk. Chodzi o  ich lokalizację, daty i godziny przejazdów kolumn wojskowych czy - tu prośba do fanatyków lotnictwa - danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje czy urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności, co jest szczególnie ważne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Kierowcy powinni także pamiętać o tym, że nie mogą wjeżdżać między pojazdy znajdujące się w kolumnie. Można je wyprzedzać, ale podejmując taki manewr, musimy wyprzedzić na raz całą kolumnę.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolumna wojskowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy