Weź rower na samochód (lub wypożycz na miejscu) i jedź na słoneczną stronę Alp
Austriacka Karyntia to prawdziwy raj dla rowerzystów typowo rekreacyjnych - ma w ofercie 1300 km dobrze oznakowanych tras wzdłuż rzek, wokół jezior i miast. A jeżeli ktoś nie chce albo nie powinien się męczyć, może skorzystać na bardziej wymagających trasach z e-bike’ów.
Trasy takie, jak certyfikowany przez ADFC 5-gwiazdkowy Drauradweg, Via Carinzia w tzw. słonecznym zakątku Karyntii, pętla wokół 5 jezior albo trasa Alpe-Adria-Radweg prowadząca z Salzburga przez Karyntię nad Adriatyk - oto gwarancje intensywnych przeżyć w otoczeniu niepowtarzalnych gór i alpejskich jezior. Łagodny, słoneczny klimat to jedno. Dodatkowym argumentem, przemawiającym za wyborem Karyntii na urlop rowerowy, są liczne firmy partnerskie zajmujące się wszechstronną obsługą rowerzystów, którzy w takich warunkach mogą bez przeszkód cieszyć się życiem.
Wokół najpiękniejszych jezior na południu Austrii
Czysta przyjemność z jazdy na rowerze: podróż na siodełku przez słoneczne południe Austrii, tylko z lekkim bagażem, pośród błękitnych i turkusowych jezior osadzonych w bajkowym - pagórkowatym i typowo górskim - krajobrazie na pograniczu austriacko-włosko-słoweńskim.
W zależności od ilości wolnego czasu i stanu kondycji zróżnicowaną trasę o długości ok. 340 km można podzielić na dowolną liczbę etapów.
Idealne rozwiązanie to przeznaczenie na całą wyprawę przynajmniej tygodnia. Dzięki temu będzie dużo czasu, żeby kąpać się w ciepłych jeziorach, napawać urokiem przyrody i mijanymi po drodze atrakcjami.
Wzdłuż trasy nawet bardzo wybredni rowerzyści znajdą wiele miejsc noclegowych, dopasowanych do różnych gustów turystów i zasobności ich portfeli. Ci, którzy nie przywieźli rowerów ze sobą, mogą wypożyczyć nowoczesny sprzęt wraz z akcesoriami w jednej z 50 wypożyczalni w Karyntii, a potem zwrócić go w dowolnej innej. Informacje o "Carinthia rent e Bike": tutaj
Jednym z możliwych punktów rozpoczęcia wielodniowej wycieczki - po trasie w kształcie ósemki -jest leżące nad Drawą miasto Villach, lokalna metropolia z dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi, położona w geograficznym centrum Karyntii.
Trasa prowadzi głównie po dobrze oznakowanych ścieżkach rowerowych i obejmuje atrakcyjne odcinki Ciclovia Alpe-Adria oraz trasy wzdłuż Drawy (Drauradweg). Dzięki łagodnemu klimatowi po południowej stronie Alp pętla wokół jezior Karyntii jest zwykle dostępna od kwietnia do października.
Trasa Drawy
Jedną z najbardziej znanych tras rowerowych w Austrii jest 510-kilometrowa trasa wzdłuż Drawy, wyróżniona w 2019 roku przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) pięcioma gwiazdkami. Przecina Karyntię i jest niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. W sześciu etapach jedzie się od startu w Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym, wzdłuż Drawy, do Marburgu na terytorium Słowenii, do punktu końcowego w Varaždin. Najdłuższa część trasy biegnie przez Karyntię.
Szlak jest w obu kierunkach czytelnie oznakowany i prowadzi głównie po płaskim terenie, aby rowerzyści mogli w pełni oddać się podziwianiu krajobrazów. Ponieważ w pobliżu są tory kolejowe, niektóre odcinki trasy można - na życzenie - pokonać pociągiem. Na trasie czeka także wiele przeżyć kulinarnych, o które dba 50 lokalnych partnerów gastronomicznych (Drauradweg-Wirte).
Od parku narodowego do morza
Niezapomniane przeżycia gwarantuje rowerowy szlak alpejsko-adriatycki (Alpe-Adria-Radweg), który uzyskał w Amsterdamie tytuł europejskiej trasy rowerowej 2015. Po wyruszeniu z miasta Mozarta - Salzburga - w ciągu tygodnia można przejechać przez Park Narodowy Wysokich Taurów i słoneczne południe Karyntii, a potem przekroczyć granicę Austrii i udać się nad włoski Adriatyk.
Odcinek karyncki jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz składa się głównie z długich zjazdów. Urozmaicony krajobraz jest także wyjątkowy: potężne góry i słoneczne doliny z ciepłymi jeziorami. Im dalej na południe, tym łagodniej robi się wokół nas.
Do miejsca startu można wygodnie wrócić pociągiem, kursującym dwa razy dziennie z Udine. Trasa Alpe-Adria-Radweg jest również symbolem współpracy transgranicznej, wspieranej i promowanej przez UE.