Ważna zmiana na S6. Tranzyt w końcu ominie Koszalin

Otwarto ostatni, blisko 5-kilometrowy fragment obwodnicy Koszalina od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód. Teraz ominięcie miasta drogą S6 zajmie mniej niż 10 minut.

Po pięciu latach budowy możliwe było otwarcie ostatniego fragmentu obwodnicy Koszalina i Sianowa. Mowa o blisko 5-kilometrowym fragmencie przeszło 20-kilometrowej obwodnicy dwóch miast. Od 2019 roku funkcjonowały już odcinki o długości 12 km - od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód oraz węzeł Sianów Wschód. W lipcu ubiegłego roku została oddana do ruchu obwodnica Sianowa. Projekt kosztował 1,3 mld zł i został zrealizowany z dofinansowaniem z funduszy UE.

Tranzyt wyjechał z miasta

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, który brał dział w otwarciu ostatniego odcinka zwrócił uwagę, że ta inwestycja pozwala na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta i stanowi kolejny krok by połączyć całe Pomorze drogą ekspresową S6. Wcześniej pokonanie odcinka od węzła bielice do węzła Sianów Zachód wymagało przejazdu przez Koszalin i poza godzinami szczytu trwało około 20 minut. Teraz niezależnie od pory ma zająć mniej niż 10.

Reklama

Trudności w pracach budowlanych na obwodnicy Koszalina

Jak poinformowała GDDKiA, podczas realizacji prac w ramach pierwotnego kontraktu natrafiono na odmienne warunki gruntowo-wodne od wcześniej stwierdzonych. Teren musiał zostać dodatkowo szczegółowo przebadany, między innymi przez Państwowy Instytut Geologiczny. Szczególnie trudna i skomplikowana budowa podłoża, z wieloma poziomami wodonośnymi z napiętymi zwierciadłami wód gruntowych, uniemożliwiła wykonanie prac zgodnie z wcześniej opracowanym projektem budowlanym. Konieczna była jego aktualizacja.

Pierwotny projekt zakładał przejście drogi pod linią kolejową i wkopanie się w Górę Chełmską znajdującą się na wschód od Koszalina, gdzie w gruncie występuje woda pod ciśnieniem. Takie rozwiązanie nie było możliwe do realizacji, dlatego zdecydowano się na budowę estakady o długości 800 metrów nad obszarem o najgorszych warunkach gruntowo-wodnych.

To nie koniec prac przy obwodnicy Koszalina

Mimo udostępnienia drogi kierowcom, ekipy budowlane jeszcze nie opuszczają terenu budowy. Kończony będzie przepust na drodze dojazdowej oraz prace przy drogach lokalnych prowadzących do wiaduktu WD-117. Południowa nitka estakady ES-119, gdzie musi jeszcze zostać wykonana nawierzchnia oraz roboty wykończeniowe, powinna być gotowa w ciągu kilku tygodni. Zakończenie całości prac przy obwodnicy nastąpi na początku sierpnia. 

GDDKiA dodaje, że wciąż trwają prace na S6 na odcinkach Sianów - Sławno i Sławno - Słupsk o łącznej długości 46 km. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Trwa również budowa odcinków S6 w województwie pomorskim. Powstaje tu druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz cztery odcinki realizacyjne od Słupska do trasy kaszubskiej. Całość połączenia S6 do Gdańska ma być gotowa w I połowie 2026 roku.  

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: droga s6
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy