Warszawa chce rozszerzyć strefę płatnego parkowania. Końca nie widać
Pod koniec listopada mają rozpocząć się konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia strefy płatnego parkowania na warszawskim Mokotowie. Dla mieszkańców przygotowane zostały konsultacje w dwóch formach.
Spis treści:
Warszawa systematycznie rozszerza strefę płatnego parkowania. Czy koniec tego procesu nastąpi dopiero na rogatkach miasta?
Strefa płatnego parkowania na Mokotowie ma być rozszerzona
Strefa płatnego parkowania na warszawskim Mokotowie została wprowadzona na początku tego roku. Ale to nie koniec planów wprowadzania opłat dla mieszkańców.
Decyzję dotyczącą ewentualnego rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Mokotowie o rejony południowe podejmą warszawscy radni. Zanim jednak dojdzie do głosowania, przygotowane zostaną projekty i analizy. Ponadto przepisy wymagają odbycia tzw. "konsultacji" z mieszkańcami.
Jakie granice rozszerzonej strefy parkowania?
Proces konsultacji poprzedzić miało przygotowanie przez warszawski urząd propozycji zmian na ulicach przed ewentualnym wprowadzeniem strefy płatnego parkowania dla kolejnych części Mokotowa. Poruszony zostanie również objęcia strefą wspomnianej już południowej części dzielnicy.
W czasie konsultacji mieszkańcy będą mieli możliwość poznania koncepcji zmian w organizacji ruchu i parkowania w części Mokotowa dla obszaru, który ograniczają ulice:
- Od zachodu: Żwirki i Wigury
- Od południa: Woronicza, Domaniewska, Idzikowskiego
- Od wschodu: Czerniakowska
- Od północy: Gagarina, Różana, Kulskiego
Obszar ma obejmować 134 ulice, na których znajduje się ponad 8 tys. legalnych miejsc parkingowych. Zgodnie z zaprezentowaną koncepcją liczba miejsc do parkowania pozostanie taka sama, jak przed rozszerzeniem strefy, co jest naprawdę rzadkim przypadkiem. Najczęściej wprowadzenie strefy płatnego parkowania oznacza likwidację szeregu miejsc, z czego mieszkańcy najczęściej nie zdają sobie sprawy.
Spotkania z mieszkańcami w dwóch formach
W ramach konsultacji zaplanowane są spotkania online i konsultacje stacjonarne. Jeśli chodzi o tę pierwszą formę, przewidziane są dwa spotkania. Konsultacje internetowe odbywają się 22 listopada (godzina 17:00-19:30) oraz 7 grudnia (17:00-19:30). Pierwsza część obu spotkań będzie stanowić transmisja na żywo na serwisie You Tube. Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia prezentacji i zadawania pytań na czacie. W drugiej części spotkań uczestnicy będą mogli wziąć udział w moderowanej dyskusji na platformie Zoom z udziałem urzędników miejskich i projektantów.
W celu ułatwienia dyskusji w czasie spotkań stacjonarnych, teren, którego one dotyczą, podzielony został na cztery mniejsze obszary. Spotkania stacjonarne mają odbyć się:
- 23 listopada w godzinach 17:00-19:00 dla obszaru nr 2 w II Ogrodzie Jordanowskim (ul. Odyńca 6)
- 28 listopada w godzinach 17:00-19:00 dla obszaru nr 3 w II Ogrodzie Jordanowskim (ul. Odyńca 6)
- 30 listopada w godzinach 17:00-19:00 dla obszaru nr 1 w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół nr 39 (ul. Bełska 1/3)
- 5 grudnia w godzinach 17:00-19:00 dla obszaru nr 4 w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha (ul. Dolna 6)
Mieszkańcy, których rozszerzenie strefy dotknie osobiście, powinni koniecznie uczestniczyć w konsultacjach. Inaczej decyzje za nich podejmą tzw. aktywiści miejscy. W konsultacjach może bowiem uczestniczyć każdy, nie ma obowiązku zamieszkiwania na obszarze terenu, który ma być objęty strefę.