W wakacje wzmożone kontrole autokarów

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek w wakacje zapowiedziała w środę Inspekcja Transportu Drogowego. W ramach akcji "Bezpieczny autokar" inspektorzy będą sprawdzali stan techniczny pojazdów, trzeźwość i czas pracy kierowców.

ITD będzie kontrolować autokary
ITD będzie kontrolować autokaryITD

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w czasie wakacji Inspekcja Transportu Drogowego będzie prowadziła coroczną akcję "Bezpieczny autokar". "Wakacje to okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Chcemy, żeby wszyscy użytkownicy polskich dróg czuli się bezpiecznie. Chcemy w okresie wakacyjnym zapewnić bezpieczny transport przede wszystkim tym, którzy podróżują w sposób zorganizowany, podróżują na kolonie i obozy autokarami" - zaznaczył.

"W ramach akcji inspektorzy będą sprawdzali stan techniczny pojazdów, trzeźwość i czas pracy kierowców. Weryfikowane będą również uprawnienia kierujących oraz firm transportowych. Istotnym elementem działań będzie także sprawdzenie wagi pojazdów" - przekazała Inspekcja.

Z informacji ITD wynika, że inspektorzy będą także sprawdzali, czy są przestrzegane ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Wiceminister zaapelował do kierowców o ostrożność na drogach, rozsądek i wzajemny szacunek. "Apelujemy też o zdjęcie nogi z gazu. Najważniejszym celem każdego kierowcy powinno być dotarcie do celu podróży, nawet 15 minut później. Bądźmy ostrożni i rozważni na drodze. Inspekcja Transportu Drogowego w tym pomoże" - dodał Weber.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur również zaapelował do kierowców o rozsadek i rozwagę. Zwrócił przy tym uwagę na niektóre zagrożenia. "Szczególnie w okresie letnim przeładowana ciężarówka degraduje powierzchnię drogi. Taki pojazd jest też niebezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki pojazd ma dużo dłuższą drogę hamowania" - mówił.

Zwrócił też uwagę na przestrzeganie czasu pracy przez zawodowych kierowców. "Przemęczony kierowca na drodze może być równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu. Niestety odnotowujemy różnego rodzaju manipulacje przy tachografach, piloty i wyłączniki" - dodał Gajadhur.

ITD przypomniała, że kierowcy autokarów i pojazdów ciężarowych po każdych 4,5 godzinach jazdy powinni zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jady wynosi 9 godzin i może zostać wydłużony do 10 godzin, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez ITD, podczas ubiegłorocznych wakacji inspektorzy skontrolowali 1670 autokarów. Zatrzymano 71 dowodów rejestracyjnych (4,3 proc. wszystkich skontrolowanych) przy czym w 17 przypadkach ze względu na fatalny stan techniczny pojazdów konieczne było zakazanie dalszej jazdy. W 465 przypadkach nałożono mandaty. Inspektorzy uniemożliwili też jazdę dwóm pijanym kierowcom autokarów.(

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas