Volkswagen zatrudnił 1200 Polaków. A to nie koniec!

Ponad 1,2 tys. osób przyjął dotąd do pracy Volkswagen w związku z uruchamianiem fabryki w Białężycach k. Wrześni (Wielkopolskie). Trwa rekrutacja pracowników produkcji na drugą i trzecią zmianę.

Fabryka Volkswagena we Wrześni
Fabryka Volkswagena we WrześniInformacja prasowa (moto)

Otwarcie nowego zakładu planowane jest na październik 2016 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. Docelowo w fabryce zatrudnionych zostanie ok. 3 tys. osób. Praca będzie się odbywała na trzy zmiany.

Rzeczniczka Volkswagen Poznań (VWP) Dagmara Prystacka poinformowała, że fabryka w której powstawać będą egzemplarze nowej generacji modelu Volkswagen Crafter jest już gotowa w 95 proc. Pod Wrześnią produkowanych będzie 17 samochodów na godzinę. Szacowany roczny wolumen produkcyjny wynosi nawet 100 tys. aut.

"Do tej pory zatrudniliśmy ponad 1,2 tys. osób, m.in. inżynierów, automatyków, lakierników, blacharzy. Mamy już skompletowaną i zrekrutowaną znaczną część pracowników administracyjnych, oraz inżynierów wspierających procesy w nowej fabryce. Jeśli chodzi o pracowników bezpośredniej produkcji, mamy już obsadę na pierwszą zmianę. Trwa rekrutacja pracowników na drugą i trzecią zmianę" - poinformowała PAP Prystacka.

W nowej fabryce pracuje w tej chwili blisko 1,4 tys. pracowników. "Część z nich to nasi doświadczeni pracownicy, którzy zostali przesunięci z pozostałych zakładów" - wyjaśniła rzeczniczka.

Rekrutacja prowadzona jest na terenie całego kraju. Według założeń koncernu, proces powinien zakończyć się w przyszłym roku.

Przedstawiciele firmy przyznają, że niskie, szacowane na 5,7 proc. bezrobocie w Wielkopolsce skutkuje większą czasochłonnością poszukiwań dobrych kandydatów do pracy.

"Najtrudniejsze stanowiska mamy już obsadzone - są to wysokowykwalifikowani specjaliści m.in. z zakresu optymalizacji produkcji, planowania, automatycy, ale także specjaliści blacharze, lakiernicy natryskowi, operatorzy maszyn. Najbardziej pożądanym zestawieniem są dla nas specjaliści władający językiem niemieckim i tutaj rynek pracy nas nie rozpieszcza" - powiedziała Dagmara Prystacka.

Część nowozatrudnionych to absolwenci szkół z którymi współpracuje VWP.

"System szkolnictwa zawodowego, który VWP prowadzi od ponad 10 lat, oraz współpraca z poznańskimi szkołami wyższymi pozwalają nam na zatrudnienie  wykwalifikowanych osób, które znają już nasz zakład i specyfikę pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Uczniowie ze współpracujących z nami szkół od początku mają u nas praktyki i staże" - powiedziała Prystacka.

Rzeczniczka podkreśliła, że koncern zaliczany jest do najbardziej pożądanych pracodawców w regionie. Zatrudnieni mogą liczyć na szereg profitów - także pozafinansowych.

Budowa zakładu, w którym produkowana będzie nowa generacja modelu Volkswagen Crafter przebiega, według deklaracji koncernu, zgodnie z planem. Na terenie fabryki działać będzie hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej. Volkswagen Crafter z Wielkopolski produkowany będzie w ponad 50 wariantach.

W fabryce w Poznaniu od ponad 10 lat produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.

Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Wraz z otwarciem nowej fabryki w Białężycach, liczba pracowników koncernu w Wielkopolsce wyniesie blisko 10 tysięcy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas