V, J, A, Y, X, I, M. Nowe kody tablic rejestracyjnych. Logiki w nich nie ma
W Warszawie pojawiły się pierwsze samochody z nowymi numerami rejestracyjnymi rozpoczynającymi się od litery A. Takie - zmniejszone - tablice wydawane są już np. na Mokotowie. To efekt ubiegłorocznego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w którym pojawiły się nowe wyróżniki literowe dla poszczególnych województw. Skąd taka zmiana i jak działa obecnie zawiły system nadawania numerów rejestracyjnych?
Spis treści:
- Nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych. Skąd ta zmiana?
- Nowe tablice tylko w siedmiu województwach. Ministerstwo tłumaczy
- W tym kodzie trudno się połapać. Dlaczego Warszawa zaczyna się na A?
- W tych numerach już się nie połapiesz. Rejonizacja to przeszłość?
- Czy stare numery wrócą do łask? Ministerstwo tłumaczy
W czerwcu grupa parlamentarzystów zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z interpelacją, w której pytała o nowe wyróżniki literowe dla tablic rejestracyjnych oraz możliwość ponownego wykorzystania, po okresie karencji, numerów rejestracyjnych z - poszerzającej się przecież z każdym rokiem - puli pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do propozycji posłów odniósł się niedawno wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Jak działa nowy system przypisywania numerów rejestracyjnych poszczególnym województwom i dlaczego nie można po prostu przywrócić do użytku numerów rejestracyjnych po zezłomowanych już pojazdach?
Nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych. Skąd ta zmiana?
Litery będące wyróżnikami poszczególnych województw określa załącznik nr 13 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów z 31 sierpnia 2022 roku. Na jego mocy nowe wyróżniki literowe otrzymało niedawno siedem z 16 województw.
Chodzi o:
- literę V jako wyróżnik województwa dolnośląskiego (obecnie D),
- literę J jako wyróżnik województwa małopolskiego (obecnie K),
- literę A jako wyróżnik województwa mazowieckiego (obecnie W),
- literę Y jako wyróżnik województwa podkarpackiego (obecnie R),
- literę X jako wyróżnik województwa pomorskiego (obecnie G),
- literę I jako wyróżniki województwa śląskiego (obecnie S),
- literę M jako wyróżnik województwa wielkopolskiego (obecnie P).
Numery rejestracyjne z wykorzystaniem nowych wyróżników tworzone są po wyczerpaniu się możliwości utworzenia numerów rejestracyjnych z wykorzystaniem pierwszej litery wyróżnika województwa. Z taką sytuacją mamy już miejsce w Warszawie, gdzie tablice rejestracyjne z wyróżnikiem A zaczął już wydawać Urząd Dzielnicy Mokotowa.
Nowe tablice tylko w siedmiu województwach. Ministerstwo tłumaczy
Dlaczego przy okazji ogłoszenia nowego rozporządzenia nie zdecydowano się na stworzenie nowych literowych wyróżników tablic rejestracyjnych dla wszystkich szesnastu województw? Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że - na ten moment - nie było takiej konieczności.
Wprowadzenie drugiej litery dla wyróżnika województwa dokonane zostało jedynie dla tych województw, w których groziło najszybsze wyczerpanie pojemności rejestracyjnej dla tablic rejestracyjnych zmniejszonych - wyjaśnia Rafał Weber.
Zwracam uwagę, że mowa o "zmniejszonych tablicach rejestracyjnych", które pojawiły się w Polsce w lipcu 2018 roku. Wprowadzono je z myślą o samochodach sprowadzonych m.in. z USA czy Japonii, czyli takich ze zmniejszonymi - w stosunku do europejskich standardów - wymiarami "miejsca konstrukcyjnego" przeznaczonego na montaż tablicy. W ich przypadku liczba możliwych do wykorzystania kombinacji znaków jest dużo mniejsza niż w standardowych tablicach, bo - zamiast z siedmiu - składają się jedynie z czterech znaków.
W tym kodzie trudno się połapać. Dlaczego Warszawa zaczyna się na A?
Jak tłumaczy przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, w procesie przyporządkowania uwzględniono dostępne litery niewykorzystywane dotychczas do określenia wyróżników województw spośród 25 liter określonych we wspomnianym rozporządzeniu.
Przyporządkowania dokonano alfabetycznie w kolejności od województw, które wykorzystały najwięcej numerów z puli dostępnej dla tablic zmniejszonych - wyjaśnia Weber.
To tłumaczy, dlaczego nowym wyróżnikiem województwa mazowieckiego została litera A. Ta nie była do tej pory wykorzystywana jako wyróżnik w żadnym innym województwie, a - właśnie w mazowieckim - ze względu na dużą liczbę rejestrowanych pojazdów - problem wyczerpywania się dotychczasowych dostępnych kombinacji był najpilniejszy.
W tych numerach już się nie połapiesz. Rejonizacja to przeszłość?
Przypominamy, że od 21 stycznia 2022 roku, w ramach zmian wynikających z tzw. "pakietu deregulacyjnego" kierowcy - bez względu na miejsce zamieszkania - mają możliwość zachowania dotychczasowych numerów, jeżeli:
- są to tablice aktualnego wzoru,
- są czytelne,
- nie są uszkodzone.
Oznacza to, że dotychczasowa rejonizacja z każdym dniem traci na znaczeniu, czyli nie ma już bezpośredniego i jednoznacznego powiązania "terytorialnego" z numerem rejestracyjnym.
Tym bardziej nie ma potrzeby użyte wyróżniki województwa i powiatu umożliwiały skojarzenie z nazwą miasta, powiatu, lub województwa w którego urzędzie pojazd pierwotnie został zarejestrowany - tłumaczy Weber.
Czy stare numery wrócą do łask? Ministerstwo tłumaczy
W treści odpowiedzi na poselską interpelację czytamy, że obecne przepisy nie przewidują możliwości wykorzystania numeru rejestracyjnego pojazdu wyrejestrowanego do zarejestrowania innego pojazdu. Obowiązuje tu zasada, że każdemu pojazdowi przypisuje się jeden niepowtarzalny numer rejestracyjny.
To konieczne dla zapewnienia referencyjności danych pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów, które to dane są udostępniane stosownym organom i służbom RP na potrzeby realizacji przez nie zadań ustawowych - tłumaczy Weber.