Ukradli w Niemczech auta za 2 mln euro. Wpadli w Polsce
Polska i niemiecka policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą specjalizującą się w kradzieży luksusowych samochodów; niektóre z nich były ukrywane w bunkrze w Nadrenii-Westfalii; gang odpowiada za kradzież co najmniej 45 aut o wartości 2 mln euro.
![Odzyskane kradzione Audi](https://i.iplsc.com/0006GPWUUWY6YE0V-C322-F4.webp)
Sprawa miała początek w lutym 2016 r., kiedy niemieckie organy ścigania wszczęły śledztwo przeciwko polskiej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów o wysokiej wartości, nie tylko osobowych, ale i m.in. campingowych. Powołano wówczas międzynarodowy zespół, w skład którego weszli funkcjonariusze niemieccy i śledczy z CBŚP.
"Straty spowodowane przez przestępców strona niemiecka oszacowała na 10 mln euro. Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i niemieckiej policji od tego momentu zaczęli intensywnie pracować nad sprawą. Ustalili, że w grupie działa 16 osób, które zajmują się kradzieżami aut" - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz. Za pięcioma członkami grupy wydano listy gończe.
W lutym policja niemiecka zatrzymała w miejscowości Hoppegarten koło Berlina sześciu członków grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i ich legalizacją w Polsce. Z kolei w Polsce funkcjonariusze CBŚP odzyskali 18 kradzionych w Niemczech samochodów.
Niemieccy policjanci dzięki informacjom przekazanym przez CBŚP dotarli do miejsc, w których przechowane były kradzione samochody. Policjanci odzyskali w Berlinie cztery samochody i zabezpieczyli m.in. dublety tablic rejestracyjnych, sfałszowane dokumenty rejestracyjne aut, a także sfałszowane dokumenty osobiste, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.
Następnie w Polsce funkcjonariusze CBŚP zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą, pośrednikiem i jednocześnie finansował działalność przestępczą oraz zaopatrywał członków grupy w urządzenia służące do ingerencji w zabezpieczenia systemów elektronicznych w pojazdach.
![](https://i.iplsc.com/0006GPWW8K7BYVJ4-C322-F4.webp)
"W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP wspólnie z berlińskimi policjantami przeszukali siedem miejsc w Polsce związanych z członkami rozpracowywanej grupy. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty w języku niemieckim dotyczące pojazdów rożnych marek, telefony komórkowe oraz laptopy" - powiedziała Hamelusz.
![](https://i.iplsc.com/0006GPWYHDIEH9S9-C322-F4.webp)
"Ponadto policjanci zabezpieczyli cztery peugeoty 508 o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Biegli z zakresu mechanoskopii z Gdańsku stwierdzili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne pojazdów" - dodała.
W skład grupy śledczej weszli przedstawiciele prokuratury w Berlinie i funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego Policji (LKA) oraz przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i policjanci CBŚP.