Tyrol wprowadza zakaz zjazdu z autostrady w razie korka
Zimą Austria przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, również z Polski, którzy pragną posmakować słynnego, alpejskiego białego szaleństwa. Setki tysięcy aut, szczególnie w weekendy, zmierza do ośrodków narciarskich i nawet, gdy na drodze nie dochodzi do wypadków, ruch jest tak duży, że autostrady często się korkują. Niektórzy kierowcy próbują omijać zatory lokalnymi drogami.
Na takie zachowanie zareagowały władze kraju związkowego Tyrol ogłaszając, że aby chronić lokalne społeczności przed zwiększonym ruchem, a także emisją hałasu czy spalin, wprowadzone będą zakazy zjazdu z autostrady w razie wystąpienia na niej korka.
Zakaz wprowadzono 21 grudnia, będzie on obowiązywał do 27 kwietnia 2025 r. we wszystkie soboty, a w powiatach Reutte, Imst i Kufstein także w niedziele i święta państwowe w godzinach od 7:00 do 19:00.
Poniżej dokładna lista zjazdów, których używanie aby ominąć korek będzie niedozwolone:
Reutte i Nassereith (trasa Fernpass)
- L288 Pinswanger Straße, kierunek Pflach
- L69 Reuttener Straße, kierunek Pflach
- L288-0-A1 zjazd z Fernpassstrasse do Wiesbichl
Region Kufstein (autostrada Inntal)
- L211 Unterinntal Straße, kierunek Kufstein
- L295 Buchberger Straße, kierunek Niederndorf
- Droga gminna Endach/Kufstein
- Alte Erlerstrasse, kierunek Niederndorf
Region Schwaz (autostrada Inntal)
- Brak zjazdu z B169 Zillertalstrasse w pobliżu Schlitters i Fügen
- L7 Jenbacher Straße, kierunek Jenbach
- Zakaz zjazdu z B171 Tiroler Straße na L294 w kierunku Bruck am Ziller
Ponadto w wyżej wymienionych regionach stosowane są również sygnalizatory, które w dni o dużym natężeniu ruchu przepuszczą tylko określoną liczbę pojazdów na godzinę.
Kogo nie będzie obowiązywał zakaz i jak będzie egzekwowany?
Zakazy ruchu nie dotyczą turystów i podróżnych przebywających na miejscu. Osoby spędzające wakacje w wymienionych regionach lub chcące odwiedzić tam przyjaciół i krewnych mogą poruszać się drogami zamkniętymi dla ruchu objazdowego o każdej porze.
Co zrobić w przypadku kontroli? Należy być w stanie wiarygodnie udowodnić to austriackim funkcjonariuszom. Pomocne w tym są na przykład potwierdzenia rezerwacji lub dokładne informacje o celu podróży.
Zakazy ruchu w Tyrolu są także wprowadzone do systemów nawigacji. Dzięki temu zamknięte odcinki nie są w ogóle wskazywane jako trasy alternatywne w przypadku korków. Dodatkowo zjazdy są monitorowane na miejscu przez policję i prywatne służby ochrony. Osoby, które nie zastosują się do poleceń funkcjonariuszy, muszą liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.