Tesla z gigantycznym wzrostem sprzedaży w pierwszym kwartale

Amerykański producent samochodów elektrycznych bije kolejne rekordy, a kontrowersyjny Elon Musk zdaje się grać na nosie ekonomistom. Tesla odnotowała 81 proc. wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale, podważając tym samym wszelkie przewidywania ekspertów.

Elon Musk
Elon MuskFREDERIC J. BROWN/AFP/East NewsEast News

Chociaż analitycy rynkowi zgodnie zwiastowali spadek sprzedaży samochodów elektrycznych, okazuje, że ich przywidywania były mocno pesymistyczne - przynajmniej jeśli chodzi o Teslę.

Należąca do Elona Muska, amerykańska firma motoryzacyjna odnotowała w pierwszym kwartale 2022 roku przychody w wysokości 18,76 miliarda dolarów i 3,32 mld dolarów zysku. Z tego aż 16,86 miliarda dolarów pochodzi wyłącznie z branży motoryzacyjnej. Rekordowy wynik stanowi wzrost o 87 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Najwyższa w historii była również marża brutto w segmencie motoryzacyjnym spółki, która wzrosła do 32,9 procent.

Gigantyczne wzrosty szybko przełożyły się na cenę akcji giganta, które po ogłoszeniu wyników finansowych także poszybowały w górę. W ich przypadku wzrost kształtuje się na poziomie 5 proc. ale niewykluczone, że niebawem ten także podskoczy do rekordowego wyniku.

Tesla cieszy się coraz większym powodzeniemGetty Images

Wyraźny wzrost sprzedaży i rozwój infrastruktury

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia - rekordowe przychody są wynikiem m.in wzrostu liczby dostarczonych samochodów, a także skokiem ich średniej ceny sprzedaży. Na początku tego miesiąca producent poinformował, że Tesla dostarczyła w pierwszym kwartale 2022 roku 310 048 pojazdów. Spośród nich 295 324 sztuk stanowią modele Model 3 oraz Model Y. Nieco gorszym zainteresowaniem cieszyły się Model S oraz Model X, które w sumie sprzedały się w liczbie 14 724 egzemplarzy.

Pomimo, że firma wciąż boryka się z licznymi problemami związanymi ze wzrostem kosztów dostaw oraz niekończącymi się śledztwami Amerykańskiego Urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, Elon Musk przewiduje zwiększenie samej produkcji samochód o ponad 60 proc. Pomóc w tym mają kolejne inwestycje oraz wznowienie produkcji w fabryce w Szanghaju. Zakład został zamknięty pod koniec marca ze względów przywrócenia obostrzeń epidemiologicznych.

Moto flesz. Odcinek 34. Najmniejsza akcja serwisowa świataINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas