Tajemnicza fala pożarów w salonach chińskiego producenta samochodów

W ubiegłym tygodniu doszło do groźnego pożaru w jednym z salonów chińskiej marki BYD. W ogniu spłonęło siedem nowych samochodów, a z budynku pozostał sam szkielet. Według doniesień to już dziesiąty taki przypadek w przeciągu trzech lat. Chociaż władze firmy unikają podania szczegółów, podkreślają, że powodem pożarów nie były samozapłony akumulatorów.

Jak podają chińskie media - 16 maja 2024 roku doszło do groźnego pożaru w jednym z salonów koncernu BYD w mieście Fuzhou w prowincji Fujian. Ogień, który szybko rozprzestrzenił się po całym obiekcie, strawił łącznie siedem nowych samochodów oraz uszkodził kilka używanych pojazdów należących do klientów serwisu. Z relacji świadków wynika, że płomienie sięgały nawet kilku metrów.

Ogień strawił salon chińskiego producenta. Z budynku pozostał sam szkielet

Na miejsce miało zostać skierowanych siedem wozów strażackich, jednak z uwagi na skale pożaru, służby przed dłuższy czas nie mogły rozpocząć procedury gaszenia salonu. Na opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniach wyraźnie widać ścianę ognia oraz słychać następujące po sobie wystrzały i wybuchy.

Reklama

Ostatecznie po dłuższym czasie strażakom udało się poskromić żywioł. Po ugaszeniu salonu okazało się, że z budynku pozostał sam szkielet. Na szczęście obeszło się bez ofiar wśród ludzi. W oświadczeniu dla chińskiego dziennika NTDTV firma BYD zaznaczyła, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej w biurze na drugim piętrze. Oficjalnie jednak wciąż nie można potwierdzić tych informacji. Producent stanowczo zanegował jednak pierwsze doniesienia wskazujące na samozapłon samochodu elektrycznego.

To nie pierwszy taki przypadek. 10 pożarów w ciągu 3 lat

Jak wynika z raportu sporządzonego przez stację telewizyjną NTDTV  - jest to już dziesiąty pożar w chińskich punktach sprzedaży BYD w ciągu ostatnich trzech lat. Dotychczas podobne przypadki miały miejsce:

  • W październiku 2021 roku w salonie BYD w miejscowości Hainan
  • W kwietniu 2022 r. w salonie BYD w miejscowości Guangdong
  • 9 lipca 2022 r. w salonie BYD w miejscowości Nanning
  • 18 listopada 2022 r. w fabryce BYD dzielnicy Daya Bay West
  • 8 grudnia 2022 r. w salonie BYD w miejscowości Zhengzhou
  • W dniu 1 czerwca 2023 roku w warsztacie BYD w miejscowości Pangguan
  • W maju 2023 r. w salonie BYD  w miejscowości Guangdong
  • W grudniu 2023 r. w salonie BYD w miejscowości Liaoning
  • 18 grudnia 2023 roku w salonie BYD 4S w miejscowości Chengdu
  • 30 grudnia 2023 roku w hali wystawowej BYD w miejscowości Binzhou

Chińskie media podkreślają również, że odnotowano dwa pożary z udziałem ciężarówek przewożących samochody marki BYD. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w kwietniu 2024 roku, drugi na początku maja 2024 roku. Koncern motoryzacyjny nie podaje jednak oficjalnych przyczyn powyższych przypadków, zaznaczając jednak, że w żadnym z powyższych przypadków powodem nie były wadliwe akumulatory. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BYD | samochody elektryczne | pożar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama