"Superwizjer": Politycy PiS i nieruchomości. Kulisy "układu radomskiego"

Reporterzy Superwizjera TVN przedstawili materiał o nowych koncepcjach budowy drogi S12 w Radomiu, wobec którego protestują mieszkańcy. Część mieszkańców gminy Kowala wierzy, że zdecydowano o zmianie przebieg trasy drogi, by na odszkodowaniach mógł zarobić wpływowy inwestor, który ma powiązania z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

Planowana od lat droga S12 ma połączyć centrum kraju z Lublinem i dalej z Ukrainą. Pierwotnie trasa miała przebiegać przez nieużytki, ale kilka miesięcy temu została zmieniona
Planowana od lat droga S12 ma połączyć centrum kraju z Lublinem i dalej z Ukrainą. Pierwotnie trasa miała przebiegać przez nieużytki, ale kilka miesięcy temu została zmienionaInformacja prasowa (moto)

Droga, o której mowa ma prowadzić przez Radom do Lublina, a potem dalej na Ukrainie. Pierwotnie trasa miała przebiegać przez nieużytki. Politycy chcą to jednak zmienić. Według nowych koncepcji droga będzie przebiegała przez działki, na których są domy.

Mieszkańcy, do których należą działki, protestują przeciwko nowym planom, według których ich domy maja być wyburzone. Uważają, że trasa została zmieniona specjalnie, by ktoś wpływowy skorzystał na spekulacjach nieruchomościami. Dziwią się też, że według nowych koncepcji w pewnym punkcie trasa ostro skręca, choć pierwotnie miała przebiegać prosto.

Według ustaleń dziennikarzy Superwizjera na trasie nowej koncepcji jest osiedle, w którym tylko kilka domków się sprzedało. Reszta stoi pusta. Osiedle wybudowała firma Romana Saczywko, prezesa zarządu Rosa-Bud S.A. Sawczywko wybudował też miejską halę sportową. Za inwestycję z ramienia miasta odpowiadał Igor Marszałkiewicz, wiceprezydent, który później kupił mieszkanie od syna biznesmena. Nazwisko Sawczywko jest też w księgach wieczystych nieruchomości, która należy do Dariusza Wójcika, przewodniczącego rady miejskiej.

W rozmowie Bertoldem Kittelem Roman Saczywko przyznał, że inwestycje z politykami to jego pomysł.

Z ksiąg wieczystych wynika też, że współwłaścicielką jednego z gruntów jest były poseł PiS Krzysztof Sońta, a innej siostra posła Andrzeja Kosztowniaka przewodniczącego sejmowego zespołu do spraw budowy trasy S12. Mają oni działki lub udziały w działkach położonych w bezpośredniej bliskości przyszłej drogi ekspresowej.

Poseł PiS odpierał zarzuty dziennikarzy twierdząc, że ostateczna trasa przebiegu S12 nie została jeszcze wybrana.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas