Stellantis: w Bielsku zwalniają, w Gliwicach zatrudniają. Praca dla 600 osób
Oprac.: Paweł Rygas
Całkiem prawdopodobne, że wielu pracowników, którzy wyrazili chęć skorzystania z programu dobrowolnych odejść z fabryki silników FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej znajdzie wkrótce zatrudnienie w zakładzie Stellantisa w Gliwicach. Już za kilka tygodni koncern planuje uruchomić tam trzecią zmianę produkcyjną. Ambitne plany wymagają zatrudnienia aż 600 osób.
Spis treści:
Gliwicka fabryka LCV koncernu Stallantis (light commercial vehicle) to nowy zakład, w którym seryjna produkcja samochodów dostawczych ruszyła wiosną ubiegłego roku. Planowane na najbliższe tygodnie uruchomienie trzeciej zmiany wiąże się z zatrudnieniem 600 nowych pracowników.
Fabryka samochodów dostawczych Stellantis Gliwice
Nowy zakład w Gliwicach pełni dziś rolę polskiej siedziby koncernu Stallantis. W samej fabryce powstają obecnie modele:
- Peugeot Boxer,
- Citroën Jumper,
- Opel/Vauxhall Movano.
Pojazdy produkowane są w wersji furgon oraz jako bazy po zabudowę dla kamperów.
Na terenie fabryki mieści się też Centrum Oprogramowania Stellantis oraz Centrum Konwersji, dostosowujące pojazdy do specjalnych potrzeb użytkowych. Zakład wytwarza ponadto pokrywy do baterii akumulatorów elektrycznych dla innych jednostek Grupy Stellantis.
600 osób znajdzie pracę w Gliwicach
Jak poinformowali w poniedziałkowym komunikacie przedstawiciele koncernu, uruchomienie trzeciej zmiany zaplanowano na połowę czerwca bieżącego roku. Proces rekrutacji już się rozpoczął.
Z dużą satysfakcją ogłaszamy decyzję o uruchomieniu III zmiany w naszej gliwickiej fabryce, zwłaszcza że pozwala ona nam stworzyć 600 nowych miejsc pracy i potwierdza, że Stellantis umacnia swoją obecność w Polsce - mówi dyrektor generalny Stellantis Gliwice Andrzej Korpak.
Korpak przypomina, że ledwie kilka tygodni temu Gliwice wybrane zostały na jedno z Centrów Oprogramowania Stellantis, co również oznacza zwiększenie zatrudnienia. W tym przypadku chodzi o około 300 osób.
Łącznie przyjmiemy więc prawie tysiąc osób, aby rozwijać działalność zarówno w obszarze produkcji dużych pojazdów LCV, stanowiących bardzo ważny element portfolio Grupy, jak i nowoczesnych technologii informatycznych, które stanowią jeden z kluczowych elementów strategii Stellantis Dare Forward 2030 - dodaje Korpak.
Obecnie Stellantis Gliwice zatrudnia około 2000 osób - w działach produkcyjnych, a także w działach świadczących usługi na rzecz innych jednostek korporacji w Europie w zakresie:
- finansów,
- IT,
- zakupów,
- centralnej inżynierii.
Stellantis w Polsce - w Gliwice zatrudniają, w Bielsku zwalniają
Przypominamy, że obecnie trwa właśnie redukcja zatrudnienia w należącej do Stellantisa fabryce silników FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej. Z zakładem pożegnać się musi co najmniej 300 pracowników.
W wyniku wprowadzenia przez Komisje Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych nastąpił spadek zamówień na silniki, czego konsekwencją jest konieczność zakończenia przez FCA Powertrain Poland produkcji silników TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE - motywowały swoją decyzję władze zakładu.
Dla osóbb zdecydowanych na kontynuowanie pracy w zakładach Stellantis w Tychach i Gliwicach przygotowano pakiet odpraw wspierający zmianę miejsce zatrudnienia w wysokości od 12 do 14 miesięcznych wynagrodzeń, uzależniony od stażu pracy (w FCA/FAP/FSM).
Jak informuje międzyzakładowa NSZZ Solidarność FCA Poland, osoby decydujące się na przejście do Stellantis Tychy i Stellantis Gliwice mają zapewnione umowy stałe i obowiązujące w tych zakładach stawki wynagrodzenia - nie niższe niż w FCA Powertrain.
***