Sprawdź, czy nadajesz się na prezesa Orlenu. Lista wymagań jest krótka

Orlen poszukuje nowego prezesa. Na stronie internetowej spółki pojawiły się ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na to stanowisko. Jakie warunki trzeba spełnić, by stanąć na czele koncernu?

Orlen szuka nowego prezesa

Orlenie w ostatnim czasie zaszły ogromne zmiany kadrowe. Warto przypomnieć, że Daniel Obajtek, który dotychczas stał na czele spółki, został odwołany przez Radę Nadzorczą. Swoją funkcję przestał pełnić 5 lutego. Na początku obecnego miesiąca rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli natomiast Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich oraz Roman Róg. 6 lutego natomiast, decyzją Rady Nadzorczej spółki, pełniącym obowiązki prezesa został Witold Literacki. Oprócz niego do zarządu Orlenu tymczasowo weszli również Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka (ten jednak 9 lutego ogłosił swoją rezygnację, wejdzie ona w życie 16 lutego) i Tomasz Zieliński. W komunikacie Orlen zaznaczył jednak, że docelowy skład zarządu spółki zostanie wybrany na drodze konkursu. Teraz na stronie internetowej koncernu pojawiło się ogłoszenie Rady Nadzorczej o rozpoczęciu konkursu, w ramach którego wybrany zostanie następca Daniela Obajtka. 

Reklama

Konkurs na prezesa Orlenu. Wymagania dla kandydatów

By zostać prezesem Orlenu, trzeba spełniać szereg wymagań stawianych przez spółkę. Kandydat musi m.in.:

 • posiadać wyższe wykształcenie
 • posiadać co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek
 • mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych
 • biegle posługiwać się językiem angielskim

Jak wskazuje Orlen, dodatkowymi atutami będą na przykład:

 • wiedza na temat rynku energetycznego w Polsce i na świecie
 • doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi z sektora energetycznego

Prezesem Orlenu nie może być osoba pracująca dla partii politycznej

Orlen zaznaczył również, że prezesem nie może zostać osoba, która przykładowo jest zatrudniona w biurze poselskim, senatorskim czy biurze posła do Parlamentu Europejskiego. Kandydat nie może również pracować dla partii politycznej na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Konkurs na prezesa Orlenu. Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia powinny zawierać m.in. życiorys, list motywacyjny, szereg oświadczeń (przykładowo o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych), czy dokumenty potwierdzające np. ukończenie studiów wyższych. Chętni na objęcie stanowiska prezesa Orlenu powinni złożyć dokumenty do 1 marca 2024 r., do godziny 15:00 (decydująca jest data wpłynięcia dokumentów). Rozmowy z wybranymi kandydatami zostaną przeprowadzone w dniach 11-15 marca.

Orlen szuka również wiceprezesów i członków zarządu

Orlen poszukuje nie tylko prezesa. Rada Nadzorcza ogłosiła również konkursy na stanowiska:

 • wiceprezesa do spraw finansowych
 • wiceprezesa do spraw strategii i zrównoważonego rozwoju
 • członka zarządu do spraw upstream
 • członka zarządu do spraw energetyki i transformacji energetycznej
 • członka zarządu do spraw sprzedaży detalicznej
 • członka zarządu do spraw korporacyjnych
 • członka zarządu do spraw handlu hurtowego i logistyki
 • członka zarządu do spraw produkcji.

Podobnie jak w przypadku kandydatów ubiegających się o stanowisko prezesa, Orlen oczekuje za zgłoszenia do 1 marca 2024 roku, do godziny 15:00 (decyduje data wpływu dokumentów do spółki), a w dniach 11-15 marca przeprowadzone zostaną rozmowy z wyłonionymi osobami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy