Solaris z przeciwbakteryjnymi... poręczami

Najnowszej generacji elektryczny autobus Solaris Urbino 12 startuje w konkursie Bus Euro Test, którego celem jest wyłonienie najlepszego autobusu miejskiego dostępnego w Europie w roku 2017.

Solaris Urbino 12
Solaris Urbino 12Informacja prasowa (moto)

Solaris, jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym. Nowy Solaris Urbino 12 electric, który podlega ocenie członków jury z 20 państw, jest wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. Ich ładowanie może odbywać się na dwa sposoby: z wykorzystaniem pantografu, np. podczas postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki zamontowanej na terenie zajezdni autobusowej.

Dzięki temu zasięg elektrycznego Urbino jest w praktyce nieograniczony. Na tym jednak nie kończą się wyjątkowe atuty konkursowego autobusu. Zastosowano w nim nowatorskie siedzenia oraz układ poręczy wykonany ze specjalnego stopu miedzi - poręcze te są lekkie (dzięki wykorzystanej technologii kompozytowej) oraz odporne na korozję i patynowanie. Dzięki temu powierzchnie dotykowe, z którymi w transporcie publicznym stykają się setki tysięcy pasażerów i które są elementami najbardziej narażonymi na zasiedlenie przez drobnoustroje, zyskały właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne.

To niezwykłe na skalę światową rozwiązanie zostało opracowane przez polską firmę Ster, znanego w Europie producenta siedzeń, a teraz również systemu poręczy do autobusów. Firma Ster jest także posiadaczem certyfikatu Cu+, potwierdzającego stosowanie przebadanych materiałów przeciwdrobnoustrojowych.

- Poręcze wykonane ze stopu miedzi gwarantują ochronę przed zakażeniami i zwalczają drobnoustroje powszechne w transporcie publicznym - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. - W ten sposób innowacyjny autobus Solaris Urbino 12 jest nie tylko ekologiczny, energooszczędny, ale też prozdrowotny.

Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie "Miedzią Przeciwdrobnoustrojową" (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80 proc. mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Solaris Urbino 12Informacja prasowa (moto)

Te walory miedzi doceniane są już na całym świecie. Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stosuje się na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia. W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie. Francuskie miasto Bezannes jako pierwsze na świecie zainstalowało w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Autobus Solaris Urbino 12 zaraz po konkursowej prezentacji w Brukseli trafi do Paryża na targi Transports Publics 2016, które odbędą się w dniach 14 - 16 czerwca.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas