Reklama

Śmiertelnie potrącił znanego zawodnika i uciekł. Ale wcześniej obejrzał ofiarę

Davide Rebellin, utalentowany włoski kolarz, został śmiertelnie potrącony przez kierowcę ciężarówki. Ten doskonale wiedział, co zrobił, ale i tak pozostawił swoją ofiarę na śmierć.

Davide Rebellin śmiertelnie potrącony przez ciężarówkę

Do zdarzenia doszło 30 listopada w górskiej miejscowości Montebello Cicentino. Kierowca ciężarówki skręcał tam w prawo i najprawdopodobniej nie zauważył kolarza, który jechał prosto. Doszło do potrącenia, w wyniku którego zginął Davide Rebellin - 51-letni, utytułowany zawodnik, który zaledwie kilka tygodni wcześniej przeszedł na emeryturę.

Według zapisów z monitoringu, do jakich dotarła policja, kierowca ciężarówki doskonale wiedział, co się stało. Zatrzymał się, wysiadł z pojazdu, zobaczył potrąconego kolarza i uciekł. Ustalono, że to 62-letni Niemiec, który w 2001 roku też kogoś potrącił i uciekł, ale nie został ukarany ze względu na przedawnienie sprawy (ofiara widać nie ucierpiała poważnie). Z kolei w 2014 roku usłyszał wyrok, również we Włoszech, za jazdę pod wpływem alkoholu.

Reklama

Służby dotarły już do sprawcy i postawiono mu zarzut "zabójstwa drogowego".

Samochód skręca, rowerzysta jedzie prosto - kto ma pierwszeństwo?

Szczegóły tego zdarzenia wyjaśniać będzie teraz włoska policja i prokuratura. Warto jednak przypomnieć, kto w podobnych sytuacjach ma pierwszeństwo i kto jest winny ewentualnej kolizji lub wypadkowi.

Jak można wnioskować z opisu zdarzenia, kierowca ciężarówki skręcał w prawo, a rowerzysta zaczął wyprzedzać go prawą stroną. Nie wiemy jakie szczegółowe przepisy panują we Włoszech, ale w Polsce rowerzysta co prawda może wyprzedzać wolniej jadące pojazdy prawą stroną, ale każdy uczestnik ruchu ma zakaz wyprzedzania pojazdu, sygnalizującego zamiar skrętu.

Jeśli więc rowerzysta zacznie wyprzedzać skręcający pojazd, to on będzie sprawcą ewentualnego zdarzenia. Inaczej wygląda to, kiedy rowerzysta nie porusza się jezdnią razem z samochodami, ale biegnącą równolegle drogą dla rowerów lub pasem dla rowerów. Wtedy skręcający kierowca przecina jego pas ruchu i musi mu ustąpić pierwszeństwa.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy