Skrzyżowanie spaghetti. Tak skomplikowane, że aż trafiło do Księgi Rekordów
Jeśli sądzicie, że polskie drogi mogą być skomplikowane, prawdopodobnie nigdy nie widzieliście słynnego węzła Gravelly Hill Intercharge w Wielkiej Brytanii. Skrzyżowanie, które zakwalifikowało się m.in. do Księgi Rekordów Guinnessa niedawno obchodziło 50-lecie istnienia.
Spis treści:
Zastanawialiście się kiedyś, w jakim kraju znajduje się jeden z najbardziej skomplikowanych węzłów drogowych? Być może w Stanach Zjednoczonych, które słyną ze swoich gigantycznych, szerokich na wiele pasów autostrad? A może w Japonii, której infrastruktura drogowa potrafi przerazić niejednego kierowcę? Wbrew pozorom szukając odpowiedzi na to pytanie, wcale nie trzeba przekraczać oceanu.
Brytyjskie "skrzyżowanie spaghetti"
W rzeczywistości jedno z najbardziej rozbudowanych i szalonych skrzyżowań na świecie, znajduje się w Wielkiej Brytanii. Mowa tu o węźle drogowym Gravelly Hill Intercharge, zwanym nieoficjalnie "skrzyżowaniem spaghetti". Przyznać trzeba, że to określenie idealnie oddaje jego charakter.
Słynny węzeł, który znajduje się nieopodal centrum Birmingham stanowi połączenie autostrad M6 i A38 oraz szeregu dróg niższej klasy. Cała konstrukcja zajmuje powierzchnie ponad 12 hektarów, a jej budowa ruszyła w 1965 roku i trwała 3 lata. Sporym utrudnieniem dla konstruktorów był teren. Węzeł wybudowano nad rzeką, dwoma kanałami i linią kolejową.
13 000 ton zbrojenia i 134 000 m3 betonu
Przełomowa na swoje czasy budowa kosztowała w sumie 10 milionów funtów. Konstrukcja pochłonęła niemal 13 000 ton zbrojenia stalowego i 134 000 m3 betonu. Do ustabilizowania konstrukcji użyto 559 podpór (najwyższe mają 24,4 m), na których oparto estakady i mosty. To właśnie w obrębie Gravelly Hill Intercharge znajduje się najdłuższy wiadukt w Wielkiej Brytanii - mierzący 5,5 km most w ciągu autostrady M6.
Węzeł jest pięciopoziomowy, a w jego obrębie znajduje się 21,7 km dróg.
Księga Rekordów Guinnessa
Gigantyczny węzeł szybko przyniósł planowane korzyści. W pierwszym roku po otwarciu codziennie przejeżdżało nim średnio 40 000 samochodów. Dziś ruch na węźle jest wielokrotni większy i wynosi średnio 210 000 pojazdów dziennie. Od otwarcia węzłem przejechało ponad 2 mld samochodów.
Rozmach oraz wielkość "skrzyżowania spaghetti" skutkowały tym, że dzieło stosunkowo szybko trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa, jako "najbardziej złożony węzeł w brytyjskim systemie drogowym".
Co ciekawe - z okazji 50. rocznicy oddania "skrzyżowania spaghetti" do użytku jeden z koncernów spożywczych przygotował specjalną, limitowaną edycję swojego makaronu. Na etykiecie widnieje cała konstrukcja w formie... nitek z ciasta.
***