Rozbita grupa złodziei samochodów. Kradli w Polsce, Niemczech i Szwecji

Policjanci CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w kradzieżach samochodów.

Policjanci regularnie odnoszą sukcesy w walce złodziejami. Ale w miejsca rozbitych grup powstają nowe
Policjanci regularnie odnoszą sukcesy w walce złodziejami. Ale w miejsca rozbitych grup powstają nowePolicja

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę, której członkowie są podejrzani o kradzieże samochodów w Szwecji, Niemczech i Polsce - poinformowała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz. Do sprawy zatrzymano już 20 osób, odzyskano sześć aut i zabezpieczono części samochodowe o łącznej wartości około miliona złotych.

Rzeczniczka CBŚP poinformowała, że postępowanie w tej sprawie prowadzi gdańskie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku. "Postępowanie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o kradzieże samochodów z terenu Szwecji, Niemiec i Polski. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu wywodzili się głównie z Pomorza i były to trzy grupy współpracujące ze sobą" - podkreśliła podinspektor Iwona Jurkiewicz.

"Śledczy ustalili, że członkowie grup mieli określone zadania, były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, zorganizowanie przeróbek blacharskich czy mechanicznych. W kolejnym etapie do działań włączali się paserzy i tzw. słupy, na których rejestrowane były skradzione pojazdy. Po zalegalizowaniu samochody były sprzedawane w kraju, niczego niepodejrzewającym klientom" - tłumaczyła.

Wskazała, że wiele miesięcy zajęło policjantom sprawdzanie w kolejnych urzędach dokumentów dotyczących wytypowanych pojazdów. "Funkcjonariusze dokładnie analizowali wszystkie informacje, sprawdzali poszczególne numery, marki, a nawet kolory zarejestrowanych samochodów. Weryfikowano także osoby występujące przy rejestracji pojazdów" - wyliczyła.

Podała, że pierwsze działania przeciwko grupie policjanci rozpoczęli w 2021 r. w województwie pomorskim, podlaskim i mazowieckim. "Ostatnie uderzenie nastąpiło w lutym w powiecie bytowskim, kiedy zatrzymano dwie osoby" - zaznaczyła.

"Łącznie w sprawie występuje 20 podejrzanych, którym zarzucane są przestępstwa m.in. kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa czy poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. 13 osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 3 osobom zarzuca się kierowanie gangami" - przekazała.

Rzeczniczka CBŚP dodała, że sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

***

Odcinek 2: Safety Lab. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo [skrót programu]PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas