Rowerzyści się doigrali. Mają być karani tak surowo, jak kierowcy

Niebezpieczna jazda rowerem nie różni się od niebezpiecznej jazdy samochodem - z takiego założenia wychodzą Brytyjczycy. Partia konserwatystów dąży do tego, by po zmianie przepisów rowerzystom stwarzającym zagrożenie w ruchu groziło nawet do 14 lat pozbawienia wolności.

Istnieje spora szansa, że już niebawem w Zjednoczonym Królestwie za łamanie przepisów i stwarzanie zagrożenia w ruchu rowerzyści będą podlegać tak surowym karom, jak kierowcy samochodów. Przedstawiciele partii konserwatystów, której liderem jest Sir Iain Duncan Smith, w najbliższym czasie przedstawią Izbie Lordów kilka poprawek, w myśl których za “ niebezpieczną i bezmyślną jazdę" cyklistą ma grozić nawet do 14 lat pozbawienia wolności. 

Rowerzyści się doigrali. Nawet 14 lat pozbawienia wolności

Po 161 latach w Wielkiej Brytanii mogą zmienić się przepisy. Od 1861 roku za spowodowanie śmierci lub spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu rowerzystom groziło do 2 lat więzienia. W środę 15 maja ministrowie poparli poprawkę do ustawy o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, wraz z którą wprowadzono trzy nowe przestępstwa: 

Reklama
  • spowodowanie śmierci w wyniku niebezpiecznej jazdy na rowerze;
  • spowodowanie poważnych obrażeń w wyniku nieostrożnej lub nieprzemyślanej jazdy na rowerze;
  • spowodowanie śmierci w wyniku nieostrożnej lub nieprzemyślanej jazdy na rowerze.

Surowe kary dla rowerzystów. Wszystko zależy od debaty

Jeżeli poprawka zostanie poddana debacie w Izbie Lordów, wyższej izbie brytyjskiego parlamentu, a następnie wejdzie w życie, wówczas najwyższą karą, jaka będzie grozić za wyżej wymienione przestępstwa, będzie do 14 lat pozbawienia wolności. Zmianę w przepisach konserwatyści motywują wieloma wypadkami, do których doszło w ostatnich latach. Jednym z przykładów jest zdarzenie z 2016 roku, kiedy to rowerzysta jadący na rowerze ze stałą przekładnią bez hamulców zabił kobietę w Londynie. Oskarżony został wówczas skazany na 18 miesięcy więzienia, ale został oczyszczony z zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci.

W komunikacie prasowym sekretarz ds. transportu Mark Harper powiedział, że prawo dotyczy niewielkiej grupy rowerzystów, jednak nie oznacza to, że wypadki śmiertelne wynikające z winy rowerzystów powinno się lekceważyć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy