Rosjanie wcale nie biednieją. Właśnie rzucili się po nowe auta

Wygląda na to, że Rosjanie poradzili już sobie z exodusem zachodnich producentów pojazdów i całkiem dobrze radzą sobie w sankcyjnej rzeczywistości. W lutym w Rosji zarejestrowano ponad 100 tys. nowych aut, a najchętniej wybieraną marką zagraniczną stała się chińska Geely, czyli partner strategiczny polskiej Izery.

Agencja Avtostat, której działalność porównać można do polskiego IBRM Samar, podała, że luty zamknął się w Rosji wynikiem ponad 104 tys. rejestracji nowych aut. To aż o 30 proc. więcej niż w styczniu i o ponad 85 proc. więcej niż w lutym 2023 roku. 

Sprzedaż nowych aut w Rosji bije rekordy

Ciekawie prezentuje się też porównanie z lutym 2022 roku, gdy na rynku obecni byli zachodni producenci, a żaden z europejskich rządów nie myślał jeszcze o nakładaniu sankcji. W takim zestawieniu tegoroczny wynik jest o 5 proc. wyższy niż przed dwoma laty, co sugeruje, że po okresie załamania, sprzedaż nowych aut a Rosji wróciła do poziomu sprzed "kryzysu sankcyjnego".

Reklama

Mimo potężnych problemów z przywróceniem pełnowymiarowej produkcji w swoich fabrykach, ostatecznie trudna sytuacja geopolityczna najbardziej przysłużyła się Ładzie. W lutym w Rosji zarejestrowano ponad 28,7 tys. aut rodzimego producenta, co dało mu 28 proc. udział w rynku. Najlepiej sprzedającymi się modelami pozostają Vesta i - mocno już przestarzała - Granta.
Dane za luty 2024 roku pokazują też, że Rosjanie uporali się już z exodusem zachodnich producentów, a proces zastępowania ich - obecnymi na lokalnym rynku od dłuższego czasu - producentami z Chin zakończył się sukcesem. Najlepiej sprzedającą się "zagraniczną" marką jest obecnie Geely, a po piętach depcze jej inny producent z Kraju Środka - Haval. Obie firmy przekroczyły próg 11 proc. udziału w lokalnym rynku, co oznacza ponad 12 tys. rejestracji miesięcznie

Partner Izery hitem w Rosji. Geely uchodzi za sprawdzoną i solidną markę

W kontekście kurczenia się oferty nowych samochodów osobowych w Rosji ciekawie prezentuje się sprzedażowy sukces Geely, czyli partnera strategicznego polskiej Izery. W lutym w Rosji zarejestrowano blisko 12,3 tys. sztuk samochodów chińskiej marki, czyli blisko czterokrotnie więcej niż w lutym 2023 roku. Po pierwszych dwóch miesiącach Chińczycy dostarczyli już rosyjskim kierowcom ponad 21 tys. nowych aut, co oznacza, że udział Geely w całości lokalnego rynku praktycznie się podwoił.

Najlepiej sprzedającym się modelem jest Geely Monajro czyli duży rodzinny SUV segmentu D. Sporym wzięciem cieszy się też kompaktowy crossover Geely Coolray i jego większy brat - Geely Atlas.

Z danych Avtostat wynika, że wielu lokalnych kierowców zdecydowało się na import auta Geely "kanałami alternatywnymi", czyli z pominięciem oficjalnej sieci dealerskiej. Najczęstszym powodem takiej decyzji są oczywiście atrakcyjne ceny, ale miejscowi analitycy zwracają uwagę, że świadczy to również o dużym zaufaniu nabywców do tej marki, która ma w Rosji opinię "solidnej i sprawdzonej". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Geely | Izera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy