Rolls-Royce zbuduje fabrykę w Polsce!

Rolls-Royce i Hispano-Suiza wspólnie wybudują na Podkarpaciu nowy zakład produkcyjny, w którym powstawać będą układy przeniesienia napędu do wszystkich silników lotniczych. Budowa fabryki rozpocząć ma się jeszcze w tym roku. Pracę znajdzie ok. 110 osób.

Rolls-Royce
Rolls-RoyceInformacja prasowa (moto)

Jak podały w komunikacie obie firmy, inwestycję realizować będzie powołana w październiku 2014 r. przez koncerny spółka joint venture Aero Gearbox International.

Spółka będzie projektowała, rozwijała, produkowała, a także wspierała użytkowanie układów przeniesienia napędu (ADT) dla wszystkich silników lotniczych przeznaczonych dla samolotów cywilnych, które będą w przyszłości produkowane przez firmę Rolls-Royce.

"Nowe przedsięwzięcie będzie bazować na połączonym doświadczeniu oraz wiedzy spółek-matek, na które składają się możliwości Hispano-Suiza w zakresie projektowania i produkcji układów przeniesienia napędu, a także doświadczenie Rolls-Royce w zakresie projektowania silników oraz integracji zespołów napędowych" - czytamy w komunikacie.

Układy przeniesienia napędu, czasami określane jako skrzynie napędu, są kluczowym elementem silnika z napędem turbinowym umożliwiającym wykorzystanie jego mocy do napędzania takich systemów i urządzeń jak pompy paliwowe i hydrauliczne czy też generatory prądu. Układ przeniesienia napędu przeznaczony dla nowego silnika Trent 7000 będzie jednym z pierwszych produktów Aero Gearbox International.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego rozpocznie się pod koniec 2015 r. Będzie on zlokalizowany w województwie podkarpackim, nie wiadomo jeszcze, w jakim dokładnie miejscu. W tym regionie, w Sędziszowie Małopolskim, swoją fabrykę i centrum logistyczne ma Hispano-Suiza Polska. W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie początkowo około 110 osób, natomiast rozpoczęcie pierwszych dostaw z fabryki jest spodziewane w 2017 r.

Cytowana w komunikacie dyrektor generalny Hispano-Suiza Hélène Moreau-Leroy, pogratulowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania nowej spółki joint venture. "Aero Gearbox International to wyraz kontynuacji długotrwałych relacji pomiędzy naszymi firmami, jej działalność pozwoli firmie Hispano-Suiza utrzymać pozycję globalnego lidera na rynku układów przeniesienia napędu przeznaczonych dla samolotów pasażerskich" - dodała.

Także wiceprezydent Rolls-Royce'a Norbert Arndt jest pewien, że klienci obu firm będą zadowoleni z produktów, jakie wytwarzać będzie nowa spółka.

Rolls-Royce i Hispano-Suiza będą wspólnie zarządzać działalnością Aero Gearbox International. Początkowo spółka zatrudni 60 pracowników pochodzących z obydwu firm-matek, z biur zlokalizowanych w Colombes (w pobliżu Paryża), Derby (Wielka Brytania) i Dahlewitz (Niemcy). Centrala spółki będzie miała siedzibę na terenie Hispano-Suiza w Colombes.

Rolls-Royce jest drugim na świecie pod względem wielkości producentem silników na potrzeby lotnictwa cywilnego. Dostarcza je do ponad 500 linii lotniczych. W Polsce posiada oddziały w Gdyni, Gniewie i Krakowie, zatrudnia w nich ponad 300 osób.

Hispano-Suiza jest częścią francuskiej Grupy Safran skupiającej wiodące firmy przemysłu lotniczego i kosmicznego na całym świecie.

Polski zakład funkcjonuje w Sędziszowie Małopolskim od 2001 r., specjalizuje się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing. W zakładzie powstaje również ponad 400 rodzajów komponentów do gondoli silnikowych.

Obecnie Hispano-Suiza Polska zatrudnia prawie 600 osób, w ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje stworzyć ok. 250 miejsc pracy, z czego ponad 200 w swojej nowej fabryce, której budowa ma się rozpocząć w tym roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas