"Raus" - reakcja ambasady

Po publikacji o perypetiach naszych reporterów na granicy przy wjeździe do Szwajcarii (znajdziesz ją TUTAJ) zwróciliśmy się o ustosunkowanie się do tego zdarzenia oraz Waszych komentarzy potwierdzających stosunek służb granicznych Szwajcarii do Polaków do trzech instytucji: polskiego MSZ, ambasady Szwajcarii w Warszawie oraz polskiego przedstawicielstwa w Bernie.

article cover
INTERIA.PL

Na razie zareagował jedynie Kierownik Wydziału Konsularnego ambasady w Bernie. Oto jego list, który otrzymaliśmy przed chwilą.

Dziękuję za otrzymaną pocztą elektroniczną Pańską publikację, opisującą niekulturalne zachowanie się szwajcarskich funkcjonariuszy granicznych wobec polskich dziennikarzy. Brak istotnych szczegółów dotyczących zdarzenia - data, godzina oraz miejsce przekroczenia granicy: w okolicy Bregenz (Austria) są 3 przejścia graniczne między Austrią (nie Niemcami) a Szwajcarią, uniemożliwiają polskiej placówce konsularnej skierowanie interwencji do właściwego adresata. Dla obiektywnej oceny przedstawionego incydentu niezbędna byłaby bowiem opinia drugiej, uczestniczącej w nim strony.

Faktem jest że Szwajcarzy rygorystycznie respektują przepisy prawa i w stosunku do osób, które je naruszają, nie okazują pobłażania, jednak tezie jednego z internautów, że "chamskie zachowanie szwajcarskich pograniczników jest niemal regułą" przeczą relacje podróżnych, którzy wielokrotnie przekraczali granicę szwajcarską bez jakichkolwiek przykrych dla nich przeżyć.

Ambasada RP w Bernie rejestruje zgłaszane przypadki rażąco niewłaściwego traktowania polskich obywateli. Nie notujemy częstego ich występowania. W konkretnych sprawach zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie do właściwych urzędów.

Szeroki odzew, z jakim przypadek Państwa spotkał się wśród polskich obywateli wskazuje, że z kontaktów z urzędnikami służb granicznych i celnych Konfederacji Szwajcarskiej zachowali oni wiele negatywnych odczuć.

Dlatego też, dysponując konkretnymi przykładami, ambasada polska podejmie rozmowy z kompetentnymi przedstawicielami władz szwajcarskich i przedstawi im ten problem z przekonaniem, że pojedyncze przypadki nie są wyrazem odmiennego, niż do obywateli innych państw, stosunku służb granicznych do Polaków.

Z wyrazami szacunku, Mieczysław Sokołowski, I Radca Kierownik Wydziału Konsularnego.