Przybędzie płatnych dróg i autostrad w Polsce. Zapłaci jedna grupa

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad rozporządzeniem zakładającym rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Opłaty miałyby dotyczyć określonego rodzaju pojazdów i według eksperta mogą stanowić duży problem dla przedsiębiorców.

Rząd planuje rozszerzenie sieci płatnych dróg i autostrad w Polsce. Takie wnioski płyną z nowego projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podkreślono w wykazie prac legislacyjnych i programowych - pozwoli to zwiększyć przychody Krajowego Funduszu Drogowego, a to z kolei pozwoli na finansowanie kolejnych inwestycji drogowych.

Które polskie drogi zostaną objęte poborem opłat?

Nowe opłaty miałyby objąć głównie autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku. Zdaniem Piotra Malepszaka - autora projektu - od tamtego czasu w Polsce oddano do użytku znaczącą liczbę nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat na wybranych trasach miałoby stanowić kontynuacje polityki zapoczątkowanej w 2011 roku.

Opłaty będą dotyczyć określonego rodzaju pojazdów

Reklama

Jednocześnie umożliwiłoby to optymalizację zadań przewozowych i doprowadzenie do równowagi międzygałęziowej pomiędzy transportem drogowym a transportem kolejowym. Opłaty miałyby dotyczyć wyłącznie pojazdów o masie własnej powyżej 3,5 t. Zgodnie ze wpisem projektowane rozporządzenie ma zostać przyjęte przez rząd w III kwartale 2024 roku.

Andrzej Bogdanowicz, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego w rozmowie z portalem Money.pl ostrzega: Branża jest w głębokim kryzysie i upada coraz więcej firm prowadzących transport drogowy. Każde podniesienie kosztów działalności firm transportowych to pogłębianie kryzysu i likwidacja polskiego potencjału transportowego.

System poboru opłat obowiązuje na ok. 3,7 tys. kilometrów dróg

Przypominamy, że chociaż dla samochodów osobowych i motocykli przejazd większością dróg ekspresowych i autostrad wciąż jest darmowy, pojazdy o masie własnej powyżej 3,5 tony niezmiennie podlegają opłatom przy wykorzystaniu systemu e-Toll. Na ten moment elektroniczny system poboru opłat obowiązuje na ok. 3,7 tys. kilometrów dróg. Stawka jest obliczana w zależności od długości trasy przejechanej przez pojazd po drogach płatnych, a także od stawki opłaty za kilometr, która obejmuje koszty związane z powodowanymi emisjami CO2, zanieczyszczeniem powietrza, obciążeniem hałasem i kosztami infrastruktury.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Infrastruktury | opłaty za drogi | autostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy