Przerywany Opel

W gliwickiej fabryce Opla do końca roku zaplanowano cztery kolejne przerwy w produkcji. Są one spowodowane zmniejszeniem popytu na samochody w Europie.

Kliknij
KliknijAFP

W sumie postój potrwa 14 dni roboczych. W październiku fabryka nie produkowała przez 15 dni.

Przy średniej dziennej produkcji fabryki rzędu 700-800 aut łączny ubytek związany z brakiem produkcji przez blisko 30 dni to ponad 20 tys. sztuk. Przedstawiciele fabryki nie podają jednak konkretnych liczb obrazujących zmniejszenie produkcji.

W październiku tego roku, kiedy fabryka stanęła po raz pierwszy, blisko 3-tysięczną załogę skierowano do innych zadań. Teraz pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki w zależności od potrzeb, przewidziano też szkolenia.

Przerwy produkcyjne wstępnie zaplanowano w dniach 17-21 i 24-26 listopada oraz 3-5 i 17-19 grudnia, z możliwością korekty terminów. Załoga otrzyma jednak 100 proc. wynagrodzenia.

Produkcji nie będzie też, tradycyjnie, w okresie świąteczno- noworocznym.

Wojciech Osoś z działu prasowego General Motors Poland podkreślił, że przerwy produkcyjne są podyktowane koniecznością elastycznego reagowania na sytuację rynkową. Chodzi o dostosowanie produkcji do spadającego w Europie Zachodniej popytu na nowe samochody.

Do jesieni gliwicki zakład znacząco nie odczuwał spadku popytu ? do końca października, mimo przerwy produkcyjnej, jego produkcja była o 4,5 proc. większa, niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Po sierpniu wzrost wynosił 16 proc.

W ciągu dziesięciu miesięcy 2008 r. z linii produkcyjnych zjechało ponad 158,5 tys. aut, wobec 151,6 tys. w tym samym czasie 2007 r. Wszystko wskazuje na to, że w całym 2008 roku produkcja nie przekroczy ubiegłorocznego, rekordowego poziomu 187 tys. samochodów. Około 95 proc. produkcji trafia na eksport.

Osoś zapewnił, że koncern General Motors ma nadzieję, iż nie będzie redukcji zatrudnienia w gliwickiej fabryce. Jak dotąd nie ma takich planów. Potwierdził, że kontynuowane są przygotowania związane z planowanym na przełom lat 2009 i 2010 uruchomieniem w Gliwicach produkcji nowej astry.

Obecnie w gliwickiej fabryce produkowane są modele: astra III sedan, astra II clasic i zafira.

Gliwicki zakład nie jest jedyną fabryką Opla, która w związku ze spadkiem sprzedaży aut musiała ograniczyć produkcję. Stało się tak m.in. w zakładach w Niemczech i Hiszpanii.

Według informacji Ososia, w wielu krajach Europy Zachodniej nastąpiły w trzecim kwartale tego roku znaczące spadki sprzedaży nowych samochodów, np. w Hiszpanii (o 35 proc.), Włoszech (12,7 proc.), Wielkiej Brytanii (18,5 proc.), Niemczech (2,6 proc.) Ogółem w trzecim kwartale sprzedano w Europie 10,6 proc. samochodów mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas