Przełom w motoryzacji. Ryzyko wypadku zmniejszone o 40 proc!

W ocenie wielu kierowców autonomiczne systemy hamowania awaryjnego to jedne z najbardziej obiecujących technologii, jakie pojawiły się ostatnio w motoryzacji.

Dzięki systemom automatycznego hamowania znacząco maleje liczba kolizji
Dzięki systemom automatycznego hamowania znacząco maleje liczba kolizjiInformacja prasowa (moto)

Do tej pory brakowało jednak rzetelnych badań, które pozwoliłyby określić ich rzeczywisty wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach.

Z tego względu Euro NCAP, przy wsparciu siostrzanej - działającej w Australii i Nowej Zelandii - instytucji A NCAP, powołały specjalną grupę ekspertów badających wpływ nowej technologii na poprawę bezpieczeństwa. W skład zespołu o nazwie Validating Vehicle Safety through Meta-Analysis (VVSMA) weszli eksperci z dziedziny bezpieczeństwa ruchu, przedstawiciele przemysłu, firm ubezpieczeniowych i sami konsumenci.

Grupa analizowała wpływ systemów autonomicznego hamowania awaryjnego na występowanie kolizji w oparciu o dane zgromadzone w pięciu krajach Starego Kontynentu i Australii.

Chociaż większość z oferowanych na rynków systemów tego typu działa do prędkości jedynie 30 km/h lub 50 km/h, ich obecność w znacznym stopniu przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. W oparciu o zgromadzone dane i testy zespół badaczy doszedł do wniosku, że w stosunku do samochodu bez wspomnianego systemu, jego zamontowanie zmniejsza ryzyko najechania na tył poprzedzającego pojazdu aż o 38 proc!

Przedstawiciele VVSMA podkreślają, że nie chodzi tu wcale o "suche dane statystyczne", ale korzyści z działania systemu w "realnym świecie".

Zdaniem Euro NCAP, tak znaczne zmniejszenie ryzyka najechania na poprzedzający pojazd powinno skłonić do inwestowania w tego rodzaju rozwiązania zwłaszcza właścicieli flot pojazdów. Doposażenie auta w taki system, w większej skali, przynieść może wymierne oszczędności związane z redukcją kosztów napraw powypadkowych czy nieobecności pracowników związanych z koniecznością korzystania z opieki medycznej.

Niewykluczone również, że wyniki analiz VVSMA zachęcą firmy ubezpieczeniowe do większego zróżnicowania poziomu składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, tak by zachęcić klientów indywidualnych do inwestowania w nową technologię.

Tak działają systemy automatycznego hamowania:

System automatycznego hamowania 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas