Przełom? Policja sprawdzi, czy cofnąłeś licznik!
Wygląda na to, że władze wzięły sobie w końcu do serca powszechne wśród handlarzy zjawisko cofania samochodowych liczników. W jaki sposób chcą walczyć z tą plagą?
Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął niedawno projekt zmian w Prawie o Ruchu Drogowym autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jego głównym założeniem jest rozbudowa centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Jakich zmian można spodziewać się w najbliższych latach?
Przepisy, które mają zacząć obowiązywać w styczniu 2016 roku, zakładają, że każdy kierowca - drogą elektroniczną - będzie mógł sprawdzić stan swojego "konta drogowego". Oznacza to, że w każdej chwili - za pośrednictwem Internetu - będzie można przeglądać historię swoich wykroczeń w ruchu drogowym i sprawdzić liczbę punktów karnych. W ewidencji mają się też pojawić informacje o kierowcach skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu.
Ciekawym pomysłem jest zobligowanie policjantów drogówki do sprawdzania wskazań samochodowych drogomierzy - weryfikacja stanu licznika miałaby się stać jednym ze standardowych elementów rutynowej kontroli drogowej.
Od 1 stycznia 2014 roku do sprawdzania przebiegu w czasie każdorazowego obowiązkowego przeglądu technicznego zobowiązani są diagności. Pozyskanie w ten sposób dane przesyłane są następnie do Centralnej Ewidencji Pojazdów. System ma jednak pewne wady - brakuje przepisów wykonawczych obligujących konkretne osoby do kontaktu z prokuraturą w przypadku, gdyby na liczniku badanego pojazdu widniał mniejszy przebieg, niż w czasie ostatniego przeglądu. Oddelegowanie do weryfikacji wskazań liczników funkcjonariuszy policji, zapewne pozwoliłoby rozwiązać ten problem.
Na plus ocenić trzeba też pomysł resortu spraw wewnętrznych dotyczący umieszczania w Centralnej Ewidencji Pojazdów informacji o tym, czy dany samochód nie znajduje się w rejestrze zastawów. Obecnie, by sprawdzić, czy pojazd nie jest np. zabezpieczeniem kredytu kupujący musi złożyć specjalny wniosek. Na odpowiedź czekać trzeba do dwóch tygodni. Od stycznia 2016 zweryfikowanie tego rodzaju danych za pośrednictwem sieci trwałoby najwyżej kilka minut.
Przypominamy, że w czerwcu bieżącego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło internetową usługę o nazwie historia pojazdu. Dzięki niej, dysponując numerem rejestracyjnym, numerem VIN i datą pierwszej rejestracji, na stronie historiapojazdu.gov.pl sprawdzić można liczbę właścicieli samochodu oraz terminy obowiązywania badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC.